brusszel


Új világbankot és közös devizatartalékot akarnak a BRICS-országok

Figyelő Online
2013.09.02  15:01   
mail
nyomtatás
Közös devizatartalék létrehozásán gondolkodik a legnagyobb felzárkózó országokat tömörítő BRICS-országcsoport - közölte hétfőn az orosz külügyminiszter.
Brazília, Oroszország, India, Kína és a Dél-afrikai Köztársaság állam- és kormányfői szerdán külön találkozót tartanak a G20-ak - a világ 19 legnagyobb gazdasága és az Európai Unió - csütörtök-pénteki szentpétervári csúcstalálkozója előtt.

"A BRICS-országok vezetői meg fogják vizsgálni, mennyiben valósultak meg a márciusi durbani csúcstalálkozón kitűzött célok, köztük egy közös fejlesztési bank felállításának ügye, és megvitatják egy közös devizatartalék létrehozásának kérdését" - mondta Szergej Lavrov."Egy ilyen közös devizatartalék segítségével jobban fel tudnánk lépni a piaci ingadozásoknak a gazdaságainkra gyakorolt negatív hatása ellen" - mondta az orosz külügyminiszter.

Az év eleje óta a feltörekvő országok valutái, köztük az indiai rúpia és a brazil real sokat veszítettek értékükből, mert a befektetők az amerikai alapkamat emelésére számítva elkezdtek kivonulni ezekről a piacokról. Az érintett országok jegybankjai nagy mennyiségben vásároltak saját devizát a devizatartalékuk terhére, hogy megvédjék az árfolyamot.

A BRICS-országok idén március végén a dél-afrikai Durbanben megállapodtak abban, hogy létrehoznak egy saját, közös fejlesztési bankot, amely új beruházásokat finanszírozhatna, és kiválthatná a Világbank segítségét. Nem sikerült ugyanakkor megállapodniuk arról, hogy a tagországok mekkora összeggel - a GDP-jük arányában vagy egyenlő arányban - járuljanak hozzá az új bank tőkéjéhez.
Kapcsolódó cikkek
MTI
mail
nyomtatás
címkék: OroszországG20

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.