brusszel


Közösségi csodavárás

Figyelő Online - Bucsky Péter
2013.12.16  06:00   frissítve: 2013.12.13 13:47
mail
nyomtatás
Csodavárásként tekintenek sokan a közösségi finanszírozásra, ám a megjelenés számos veszélyt is rejt.

388 ezer dollárt gyűjtött össze az Indiegogon egy magyar projekt. A gyűrűóra egy igazán újszerű ötlet, ami világszerte felkeltette az erre fogékony, design és technológia iránt érdeklődő netezők figyelmét. Kevés projekt lehet azonban olyan sikeres, mint a Ringclock. (A Figyelő is bemutatta a céget).

Ma már szinte mindenki hallott a közösségi finanszírozásról, és messiásként várják, hogy ismeretlenek zsákkal öntsék a feltalálók/fejlesztők/vállalkozók számára a pénzt. Ha egy termékhez nem sikerült befektetőt találni, nincs piaci érdeklődés, akkor inkább azon kellene elgondolkodni, hogy érdemes-e folytatni, vagy lehet-e még változtatni. Nem érdemes a közösségi pénzekért sorba állni, ha nincs pontosan kialakítva a célcsoport, és nem tud a csapat valami igazán újat mutatni.

A Solo-Duo elektromos autóiról is ismert Moveo Zrt. 2008 óta fejleszti elektromos robogóját, és azóta sem sikerült befektetőt találni. Idén nyáron megpróbálkoztak az Jumpstartcity.com oldall is, és csúfos kudarc érte őket. Kampányuk során eleve igen nagy összeget tűztek ki célul, 1,65 millió eurót, ehelyett összesen 346,90 dollár jött össze öt felajánlótól. Egy ilyen piaci felmérés után felmerül, hogy mit mondanak egy lehetséges befektetőnek? Az összesen öt támogató komoly ítélet, nehéz lesz megmagyarázni.

Az ilyen kellemetlen szituációk elkerüléséhez alaposan fel kell mérni a piacot. Nem elég az évekkel ezelőtt kitalált terméket egy közösségi finanszírozó oldalra feltenni, alaposan megfontolva kell a támogatási csomagokat kialakítani. Érdemes egy további fejlesztésre gyűjteni, és ha arra még nem is jön össze a forrás, nem kell úgy érezni, hogy magára a termékre nincs megfelelő kereslet. Végül pedig egy siekrtelen kampány után el kell gondolkodni, hogy valóban megfelelő-e a termék, szükség van-e rá a piacon. Ha elektromos robogót 2400 euróért tervez egy cég eladni, akkor azért a konkurensek árát is érdemes megnézni. Különösen, ha már 500 dollárét is lehet rendelni, igaz nem összehajtható terméket. A drágábban pozicionál termék tulajdonságait sokkal pontosabban kell megmutatni, és elmagyarázni, hogy miért is kerül sokszorosába, mint mások.

Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás
címkék:

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Ötvenmilliárd feletti tőke a startupoknak

Az új ciklus első Európai Uniós forrásból finanszírozott kockázati tőkebefektetése a debreceni Insimu Patient volt, amely tőkét kapott a Hiventurestől.

Budapesti konferenciával indul a FabLaBNet

Az Európai Unió által támogatott új projekt, a FabLabNet március 28-án indul a partnerek által közösen, 3D-nyomtatott alkatrészekből épült rakéta jelképes kilövésével..

Kaposváron oktatják a jövő startup vállalkozóit

Európában is egyedülálló digitális oktatási platformmal és a diploma mellett akár befektetési lehetőségekkel is várja a Kaposvári Egyetem 2017-ben hallgatóit.

Másfél milliárd 6 erős nagyprojektre

A Bay Zoltán Kft. másfél milliárd forintnyi magas hozzáadott értékű kutatási, fejlesztési és innovációs projektek fejlesztését kezdi meg.

top200