brusszel


Külkereskedelmi deficit február Kínában

Figyelő Online
2014.03.10  12:06   
mail
nyomtatás
Jelentős deficittel zárt a külkereskedelmi mérleg februárban Kínában, az adatok ugyanakkor az elemzők szerint a szezonális hatások miatt torzítanak.
A hivatalos adatok szerint a kelet-ázsiai ország importja éves szinten 10,1 százalékkal nőtt februárban, az export ugyanakkor 18,1 százalékkal csökkent, két éve nem látott nagyságú, 23 millió dolláros külkereskedelmi deficitet okozva. Az elemzők ugyanakkor a statisztikák némiképp félrevezető voltára emlékeztettek.

A svájci UBS bank hongkongi ágának szakértői hétfőn az MTI tudósítójának eljuttatott elemzésükben azt írták: a jelentős visszaesés nem meglepő, annak oka a bázisként szolgáló 2013-as és a 2014-es, több mint egyhetes munkaszüneti ünneppel járó holdújévi ünneplés időpontjának eltolódása. Éppen ezért érdemesebb a január és február hónapokat egybevéve elvégezni az összehasonlítást: eszerint az export az előző évhez képest csupán 2 százalékkal csökkent.

A skót RBS bank elemzői hétfői írásos véleményükben arra hívták fel a figyelmet, hogy a szezonális hatások mellett a statisztikákra a jüan február harmadik hete óta jellemző gyengülése is hatott. A kínai valuta az amerikai dollárral szemben töretlenül veszít értékéből, ami a kereskedők számlázását is befolyásolhatta, az alulszámlázást növelve - írták az elemzők. Az adatokat nyilvánosságra hozó vámhivatal szóvivője, Cseng Jüe-seng a kínai sajtóban nyilatkozva szintén "normálisnak" nevezte a kilengést, s úgy fogalmazott: márciusban erőteljes növekedésre, a plusz értékek visszatértére számítanak.

A kilátásokat illetően a külföldi elemzők hasonló véleményen vannak, és úgy vélik márciusban minden valószínűség szerint "visszabillen" a külkereskedelmi egyensúly. A szakértők az idei év egészére is jó teljesítményt várnak, melynek legfőbb oka a külpiacok - elsősorban pedig a legnagyobb exportpartnereket jelentő Európa és Amerika - gazdaságainak talpra állása.
Kapcsolódó cikkek
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.