Lecsaptak a hatóságok az elektronikai óriásra
Figyelő Online
2014.01.23 10:49
Korrupciós vádak miatt szerdán őrizetbe vették a tajvani Foxconn több korábbi vezető beosztottját, ők ugyanis a gyanú szerint hatalmas összegeket fogadtak el beszállítóiktól azok promotálására.
A hírt a vállalat jelentette be szerdán késő délután. A közlemény szerint a rendőrség Tajvan-szerte átkutatja a cég irodáit, a vállalat egykori és jelenlegi magas beosztású munkatársai közül pedig több mint egy tucatot kihallgattak már a hét elején, illetve vizsgálódnak a Foxconn beszállítóinál is.
A nyomozás tavaly január óta folyik a cégnél, s a bizonyítékok tanúsága szerint a korrupciós gyakorlat Tajvanon túl a szárazföldi Kína területén is elterjedt. A cég sencseni gyárának egyik vezető alkalmazottját már tavaly letartóztatták, kiderült ugyanis, hogy ő a beszállítók pozíciójának biztosításáért cserébe komoly összegeket fogadott el. A vállalat ezen túl több beszállító partnerrel is megszakította a kapcsolatot, mondván, hogy az bizonyíthatóan kenőpénzeket ajánlott a Foxconn munkatársainak.
Az egyebek közt az Apple-nek, a Microsoftnak és a Hewlett-Packardnak beszállító cég közleményében csalódottságának ad hangot, s úgy fogalmaz: az etikai kódex megsértése csupán az alkalmazottak és a beszállítók kis körét, és csak két ágazatot érint. A vállalat saját belső ellenőreivel is segíti a nyomozást.
Az Apple Daily tajvani napilap egy csütörtöki cikke szerint az érintett alkalmazottak által elfogadott kenőpénzek nagysága a több millió dollárt is elérheti.
A világ legnagyobb elektronikai alkatrész-gyártója 20 kínai gyárában összesen 1,2 millió embert foglalkoztat. A Foxconn az elmúlt években többször is a hazai és nemzetközi sajtó címlapjára került, embertelen munkakörülményei, munkajogi szabálysértései, kiskorúak foglalkoztatása, túlóráztatás miatt. Három évvel ezelőtt a vállalat sencseni gyárában 18-an kíséreltek meg öngyilkosságot, közülük 14-en meghaltak.
MTI
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.