brusszel


Lendületben

A szerkesztő álláspontja
Figyelő Online - Lambert Gábor
2013.11.21  08:00   
mail
nyomtatás
Minden a helyére került: a növekedés megy fel, a kötvényhozamok és a kamatok le, az inflációt meg már nem is látni. Rég voltak ilyen kegyelmi állapotban a magyar gazdaság makromutatói. Ráadásul a közeli kilátások is kecsegtetők.
A GDP gyarapodása az utolsó negyedévben éves alapon a két és fél százalékot is elérheti. Az államadósság közben az MNB mutatói szerint csökken – na, azért itt már kissé megdöccen a sikersztori, hogy is számolja be a statisztika az e heti devizakötvény-kibocsátást. A kormányzati értelmezési keret szerint, mivel jövő évi törlesztésekre használjuk fel a most befolyó mintegy kétmilliárd dollárt, teherként is majd csak akkor jelentkezik. Így várhatóan december végéig sikerül is csökkenő adósságpályán tartani az országot, a vállalt alkotmányos önkorlátozásnak megfelelően.

Nincs is azzal semmi baj, hogy ha már az alaptörvényt nem sikerült (e kérdésben sem) kellő körültekintéssel megszövegezni, akkor legalább az értelmezésében kreatívak a gazdasági döntéshozók. Most volt ugyanis itt a pillanat, amikor ismét ki kellett lépni a nemzetközi kötvénypiacokra. Ki tudja, meddig tart ki az amerikai monetáris bőkezűség, a piacok elárasztása havi nyolcvanmilliárd dollárral, minekutána a befektetők ki vannak éhezve a magasabb hozamfelárat ígérő kibocsátásokra.

Az éppen csak hat százalék alatt maradó kamattal piacra dobott tízéves dollárkötvények kielégítették ezeket az igényeket, s az adott körülmények között kedvező lehetőséget biztosítottak a magyar gazdaság finanszírozásához is. (Az adott körülmények azt jelenti, hogy IMF-hitel kizárva. Emiatt csak az idén kb. két debreceni stadion árával több kamatot fizettünk vissza a nemzetközi hitelezőknek.)

Ha a jelenlegi nemzetközi széljárás is kitart, megannyi szűk esztendő után a magyar gazdaság növekedési pályára áll. Az idén és jövőre a várakozások szerint tartjuk a lépést a fejlett ipari országok, az OECD átlagával. A mezőgazdaság szempontjából szerencsés időjárás, a német autógyártók beinduló termelése, meghatározó exportpiacaink eddigi lendülete, a Növekedési hitelprogram, az építőipar állami megrendelései, a lassan élénkülő fogyasztás együttes hatására a magyar gazdaság az elkövetkező hónapokban nulla-egy százaléknyira becsült potenciális bővülési lehetőségeinél jobban teljesít majd.

Mindaddig azonban, amíg a gazdaság szereplői alapvetően bizalmatlanok és a beruházásaik szintje ilyen alacsony marad, bármely, fentebb felsorolt tényező kiesése romba döntheti a növekedési képletet. Figyelmeztetik is a nemzetközi szervezetek a jegybankot, hogy most már óvatosabban kellene bánni az élénkítést segítő további kamatvágásokkal. Nagy kérdés persze, hogy a mindeddig ellenérdekelt félként beállított külföldi pénzpiacok intése úrrá tud-e lenni a pillanat izgalmán: most álljunk le? Amikor nyerőben vagyunk?
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Félelmek és tények

Lánczi Tamás személyes álláspontja

Családi pótlék itt és ott

Kiszelly Zoltán nézőpontja

Pontozással nyert az EU

Kína igen ügyesen Oroszországot használja fel saját érdekei előmozdítására

A holland választás tanulságai: „jó” populizmus és mélyreható vita

A hollandok elmúlt 15-20 éve azt mutatja meg nekünk, hogy az olykor késhegyre menő vitáknak komoly hozadéka van

top200