Letette a hivatali esküt Merkel
Figyelő Online
2013.12.17 14:50
Angela Merkel kancellárral az élen letették a hivatali esküt az új német kormány tagjai kedden a Bundestagban.
A Német Kereszténydemokrata Unió (CDU), a bajor Keresztényszociális Unió (CSU) és a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) kormányában a kancellár mellett 15 miniszter dolgozik. A CDU 6, a bajor testvérpárt CSU 3, az SPD pedig 6 miniszterrel képviselteti magát a nagykoalíciós kormányban.
A kancellári tisztséget 2005 óta betöltő Angela Merkel harmadik kormánya a 23. kabinet Németországban a második világháború óta, és a harmadik nagykoalíciós kormány. A kancellárral együtt 6 nő dolgozik benne. Első ülését kedden délután tartja.
A kormányfő első külföldi útja Párizsba vezet, Merkel és az új német külügyminiszter, a szociáldemokrata Frank-Walter Steinmeier szerdán tárgyal majd Francois Hollande francia elnökkel.
A CDU/CSU-nak és az SPD-nek együtt 79,8 százalékos többsége van a Bundestagban, ez 1969 óta a legnagyobb mértékű kormányzó többség a német parlamentben. Az ellenzéki Baloldal és a Zöldek 20,2 százalékkal rendelkeznek. A nagy kormányzati fölénnyel kapcsolatban Joachim Gauck államfő a kabinet tagjainak kinevezése alkalmából elmondott beszédében kiemelte: a parlamenti ellenzéknek a számarányától függetlenül biztosítani kell, hogy elláthassa feladatát, a kormány ellenőrzését és a politikai alternatívák felmutatását.
Az új kormányban a CDU-t képviseli a régi-új pénzügyminiszter, Wolfgang Schäuble, a kancellári hivatalt vezető miniszter, Peter Altmaier, valamint Ursula von der Leyen védelmi miniszter, Hermann Gröhe egészségügyi miniszter, Thomas de Maiziére belügyminiszter és Johanna Wanka oktatási és kutatási miniszter.
A CSU-t Alexander Dobrindt közlekedési és digitális infrastruktúráért felelős miniszter, Hans-Peter Friedrich mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter és Gerd Müller, a nemzetközi gazdasági együttműködésért és fejlesztésért felelős tárcát vezető miniszter képviseli.
Az SPD-t a külügyminiszter mellett Sigmar Gabriel alkancellár, gazdasági és energiaügyi miniszter, Andrea Nahles munkaügyi és szociális miniszter, Heiko Maas igazságügyi és fogyasztóvédelemi miniszter, Barbara Hendricks környezet- és természetvédelmi, építésügyi és reaktorbiztonsági miniszter, valamint Manuela Schwesig család-, idős-, nő- és ifjúságügyi miniszter képviseli.
MTI
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.