Megsínyli a blokádokat a líbiai olajipar
Figyelő Online
2014.02.16 17:47
A folytatódó zavargások, olajmező- és kikötőfoglalások miatt tavaly 5,1 százalékkal csökkent az OPEC-tag Líbia hazai összterméke (GDP) a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerint - idézte a friss becslést az AFP hírügynökség vasárnap.
Az olajexportból élő országban az olajtermelés tavaly júliusban napi 250 ezer apadt az addigi napi 1,5 millió hordóról, miután lázadók elfoglalták a keleti olajkikötőket, és nem lehetett exportálni. Januárban a kikötők felszabadultak, az export napi 570 ezer hordóra nőtt, de a héten ismét visszaesett, mert tüntetők elfoglaltak és lezártak egy nagy olajmezőt a délnyugati országrészben.
A 2011-es "arab tavasz" líbiai fordulatai, Moammer Kadhafi rendszerének felszámolása után Líbiának 2012-ben még maradt költségvetési többlete, tavaly azonban már a GDP 5 százalékára rúgó deficit keletkezett, és a Világbank szerint idén sem lehet kisebb a hiány 4 százaléknál.Líbiában hagyományosan az olajipar adja a GDP 70 százalékát, az állami bevételek 95 százalékát és az export 98 százalékát - emlékeztetett az AFP.
MTI
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.