brusszel


Magyar polip - Interjú a versenyhivatal korábbi elnökével

Figyelő Online - Cseke Hajnalka
2013.06.14  07:00   
mail
nyomtatás
Az állam, az önkormányzatok és a vállalatok működési rendje is negatív hatást gyakorol hazánk versenyképességére - nyilatkozta a Figyelőnek a Gazdasági Versenyhivatal korábbi elnöke.
- Mit gondol arról, hogy Magyarországon a fiatalok 80 százaléka szerint csak korrupcióval lehet érvényesülni?

- Én is meglepődtem ezen a magas számon. De optimista természetű ember vagyok, és egy másik számot is idéznék: ugyanezen felmérés szerint a fiatalok 80 százaléka tenni akar a korrupció ellen.

- Folyamatosan csúszunk lefelé a versenyképességi ranglistákon. Mennyire romlott a helyzet az utóbbi években?

- Tíz-tizenkét évvel ezelőtt egyértelműen régiónk vezető gazdasága voltunk. Mára ezt a pozíciót elvesztettük, drasztikusan leszakadtunk a többi környező országtól. Ráadásul, a több tucat mutatóból összeálló rangsornak vannak olyan elemei, ahol az átlagunk számaitól is rendre rosszabb eredményeket érünk el. Például ezek közé olyan mutatók tartoznak, mint hogy „kormányzati tisztségviselők előnyben részesítenek-e velük kapcsolatban lévő cégeket vagy magánszemélyeket?", „a nepotizmus jegyei kitapinthatók-e a jogszabályalkotás folyamatában?", „a megvesztegetés és a korrupció szintje". Ez azt jelzi, hogy az állam, az önkormányzatok és a vállalatok működési rendje abszolút mértékben is negatív hatást gyakorol hazánk versenyképességére.




- Ön szerint jelenleg melyik a legkárosabb ága a korrupciónak?

- Ha olyan adó-, különadó, vagy más, a cégek jövedelmi pozícióját közvetlenül érintő jogszabályok születnek, amelyek kivételt tesznek a társaságok között. Vagy azt, ha olyan társasági adózási lehetőségeket teremt a jogalkotó, amellyel korrupciós lehetőségre hívja föl a cégek vezetőit. És még egy példa: ha olyan legitim társadalmi célt, mint a dohányzás visszaszorítása, olyan eszközzel akar elérni a kormánypárt, amely járadékvadászatra ad lehetőséget, amelyről tudjuk, hogy súlyos társadalmi költségei vannak. Miközben ugyanezt a célt fogyasztó- és versenybarát módon is elérhette volna a jogalkotó. De ebbe a körbe sorolnám azt is, ha a közbeszerzési szabályozást, majd a közbeszerzési kiírásokat, esetleg a koncessziós pályázatokat úgy fogalmazza meg a kormányzat, hogy azzal egy-egy üzleti vagy tulajdonosi csoportnak kedvez.

A teljes cikket keresse a Figyelő 24-dik számában.
Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.