brusszel


Mai kitántorgók

A szerkesztő véleménye
Figyelő Online - Lambert Gábor
2013.07.18  10:00   
mail
nyomtatás
Száz éve, a nagy magyar kitántorgás idején három évtized alatt – folyamatosan – az akkori lakosság tíz százaléka vándorolt ki. Most pár év alatt jutottunk el oda, hogy jelenleg már a 18–49 év közötti magyar állampolgárok körülbelül hét és fél százaléka él tartósan külföldön. Pontos számukat ugyan az unión belüli szabad munkaerőmozgásnak köszönhetően nehéz lenne megmondani, ám annyi biztos, hogy a három évvel korábbi becslésekhez képest megnégyszereződött-ötszöröződött a számuk. A tendencia egyértelmű.


Az összetett problémáról keveset tudunk, a politikai kommunikáció elintézi a dolgokat azzal, hogy nem is árt néhány év tapasztalatszerzés külföldön. Ám arról nincs megbízható felmérés, hogy milyen arányban vannak azok, akik számára kényszer a külföldi munka. Tehát nem jövőképet váltanak valóra, hanem látleletet adnak a hazai viszonyokról: ha már diplomával kell mosogatni, legalább meg lehessen élni belőle. Mert elsősorban ők azok, akik ha netán javul és kiszámíthatóbbá válik a gazdasági helyzet, hazatérhetnek majd. De akinek két-három év alatt sikerült berendezkednie a kinti létre, nehezebben mozdul már. S riasztó az az ütem is, ahogyan az egykor a honi röghöz kötődő magyarok új értelmiségi nemzedéke kiszakadni készül. Egy a lapunkban közölt – igaz, nem reprezentatív – felmérés szerint a felsőfokon tanulók háromnegyede külföldön képzeli el az életét. Ha valóban ez a generációs gondolkodásmód, azon egy-két százaléknyi GDP-növekedés sem változtat egyhamar.

Ráadásul hol az az egy-két százalék? A legnagyobb hazai vállalatok tavalyi, először mostani lapszámunkban közölt mérlege alapján a magyar gazdaság kiemelt százas köre is rosszabb évet zárt 2012-ben, mint a megelőző esztendőben, amely után pedig már fellendülésben reménykedett. Stagnált náluk a foglalkoztatás is. Így miközben egyre több ágazatból érkeznek mind figyelmeztetőbb jelzések a szakképzett munkaerő növekvő hiányáról, addig a pályakezdők körében kiélezett a tülekedés azon erősen korlátozott számú helyekért, ahol megszerezhetik a cégek által elvárt, többéves szakmai tapasztalatot. Az ördögi körből vagy megalázó egzisztenciális kompromisszumokkal, vagy a külföldi kalanddal lehet kitörni.

A tartósan külföldön dolgozók végzettségéről sincs ugyan felmérés – miként az egész probléma egyelőre a politika szőnyege alá van söpörve –, de gyaníthatóan javarészt azok mennek el, akiknek tudásuk, szakmájuk van, vagy legalább valamilyen nyelvet beszélnek. Ugyanis az idénymunkákat leszámítva a határokon túl rájuk van leginkább kereslet. Ez jelentős különbség a száz évvel korábbi elvándorláshoz képest, amikor főként a nincstelenek, földnélküliek távoztak. Valószínűleg már a múlt századi hatalmasok is úgy gondolták, hogy akinek semmije sincs, az annyit is ér, mert hiányuk jószerivel csak akkor tűnt fel, amikor megkezdődött a készülődés a világégésre, és nem volt kit besorozni. Most a tudástőke későn felismert megcsappanása másként fájhat, de a történelmi környezettől függetlenül is romos országot hagy majd maga után.
Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás
címkék: kivándorlás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Félelmek és tények

Lánczi Tamás személyes álláspontja

Családi pótlék itt és ott

Kiszelly Zoltán nézőpontja

Pontozással nyert az EU

Kína igen ügyesen Oroszországot használja fel saját érdekei előmozdítására

A holland választás tanulságai: „jó” populizmus és mélyreható vita

A hollandok elmúlt 15-20 éve azt mutatja meg nekünk, hogy az olykor késhegyre menő vitáknak komoly hozadéka van

top200