brusszel


Hezitálnak - Még mindig nincs elnöke a médiahatóságnak

Figyelő Online
2013.06.26  07:00   
mail
nyomtatás
Több mint két hónapja nincs elnöke a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóságnak, miután a korábbi elnök, Szalai Annamária április 12-én elhunyt. A Kormányzati Információs Központ korábban úgy fogalmazott a Figyelő Online kérdésére, hogy a miniszterelnöknek 15 napon belül kell felkérnie a törvényben meghatározott szakmai szervezeteket, hogy tegyenek javaslatot az új elnökre. Ez akkor megtörtént, mint ahogyan a felkért szervezeteknek is megtették 8 napon belül javaslataikat. Ennek ellenére még mindig új elnök csak repkednek a nevek a sajtóban, hogy kik a lehetséges jelöltek. Akkor Orbán Viktor a Miniszterelnökséget vezető államtitkárt Lázár Jánost kérte fel, hogy a javaslatokról egyeztessen a szervezetekkel.
A Magyar Újságírók Országos Szövetsége (MUOSZ) Majtényi Lászlót jelölte az NMHH élére. Rajta kívül eddig Böröcz István, az MTVA vezérigazgatója, Koltay András a Médiatanács tagja, Nyitrai Zsolt fideszes képviselő és Kalmár István a Nemzeti Hírközlési és Informatikai Tanács elnökének neve merült fel. Szabó László az MTV tavaly lemondott kommunikációs igazgatója is bekerült a médiaszervezet elnöki pozíciójának várományosai közé, legutóbb pedig már Deutsch Tamás neve is a lapok hasábjaira került.

A törvény szerint az NMHH elnökét a köztársasági elnök nevezi ki a miniszterelnök ajánlására. Az NMHH elnöknek olyan személy nevezhető ki, aki az országgyűlési képviselők választásán választójoggal rendelkezik, büntetlen előéletű, nem áll a tevékenységének megfelelő foglalkozástól eltiltás hatálya alatt, valamint felsőfokú végzettséggel és legalább 10 év műsorterjesztéssel, médiaszolgáltatással, a médiaszolgáltatások hatósági felügyeletével, elektronikus hírközléssel, vagy hírközlési hatósági felügyelettel összefüggő közgazdasági, társadalomtudományi, jogi, műszaki vagy vezetői (vezető testületben tagsági), illetve igazgatási gyakorlattal rendelkezik. A médiahatóság elnöke megbízatása után újra nem nevezhető ki.

Egyelőre nincs rá magyarázat, hogy a kormányzat miért hezitál ennyit az új elnök személyéről. Egyesek szerint az médiaszervezet elnöki pozíciójának kiírását annyira Szalai Annamáriára szabták, hogy rajta kívül nem nagyon találnak olyat, aki megfelel a kritériumoknak. A kialakult helyzeten segítene, hogy egyes hírek szerint rendeletkiadási jogot kaphat a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) elnökhelyettese az elnök megbízásának megszűnésétől az új elnök kinevezéséig.

A parlamenti honlapon kedden közzétett indítvány - amely a médiatörvényen változtatna - arra az esetre rendezi a rendeletkiadás jogának kérdését, ha a korábbi elnök nem jelölte ki rendeletben az őt e tekintetben helyettesítő elnökhelyettest. Az NMHH-nak jelenleg egy elnökhelyettese van: Mátrai Gábor a hírközlési területért felel.

Az Alkotmánybíróság hétfőn meghozott határozatában megállapította, hogy az önálló szabályozó szervről rendelkező sarkalatos törvény meghatározhatja a szerv vezetőjének, így például a (NMHH) elnökének a kinevezési feltételeit. Az NMHH elnökére vonatkozó követelmények tekintetében lényeges körülmény, hogy ennek a szervnek a szabályozását az alaptörvény szólásszabadságot rögzítő IX. cikke utalja sarkalatos törvény tárgykörébe, a sarkalatos törvény pedig úgy rendelkezik, hogy a kinevezett elnök a sajtószabadság érvényesülését szolgáló médiatanács elnökjelöltjévé válik - írták közleményükben.

Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.