brusszel


Megéhezett a sárkány

Kína területi követelései
Figyelő Online - Dózsa György
2014.01.02  06:18   
mail
nyomtatás
A nemzetközi diplomáciában szokatlan dolog történt novemberben. Egy platformra került a hosszú évekig egymással finoman szólva is hűvös viszonyt ápoló Kína és Dél-Korea. Hogy mi hozta össze őket? A közös gyűlölet a japán birodalmi múlt iránt. Történt ugyanis, hogy egy Kína északkeleti részén lévő városban szobrot emeltek egy koreai ellenállónak, aki 1909-ben megölte a Koreát megszálló japánok helytartóját, Japán első miniszterelnökét. A szoboravatást megelőzően, az elmúlt hónapokban fokozatosan engedett Kína és Dél-Korea viszonya. Peking egy szabad kereskedelmi egyezményt is tető alá hozna Szöullal.
JÖNNEK A BOMBÁZÓK
Kínában ráérnek. Ha kell, évszázadokig is. A Mennyei Birodalom mindig is jó volt abban, hogy hosszú távra tervezzen, s kitartóan, akár apró lépésekben is demonstrálja, hogy hatalma mekkora és meddig terjed ki. Egy ilyen apró, mondhatni bürokratikus lépésnek tűnt kezdetben az is, amikor Peking november végén deklarálta, hogy a légvédelmi zónáját az ország délkeleti részén, a Kelet-kínai-tengeren kiterjeszti. Mégp...

A cikk további része csak Figyelő-előfizetők számára érhető el, vagy olvassa el a teljes cikket a Figyelő 2014/1 számában.
Olvasáshoz kérjük, adja meg előfizetési azonosítóját.
Kérjük, olvassa a szabadon felhasználható cikkeinket!
Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás
címkék: Kína Japán

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.