Megkezdődött a Déli Áramlat szerbiai szakaszának építése
Figyelő Online
2013.11.24 17:21
Ünnepélyes keretek között kezdődött meg vasárnap délután a Déli Áramlat nevű gázvezeték szerbiai szakaszának építése.
A belgrádi ünnepségen a szerbiai államvezetés mellett magas rangú orosz politikusok és a Gazprom orosz vállalat igazgatóbizottságának elnöke, Alekszej Miller is részt vett. Az illetékes miniszterek három energiaügyi szerződést írtak alá. "A Déli Áramlatra való csatlakozás a fejlődés szimbóluma, valamint Szerbia és Oroszország összekapcsolása a munkán keresztül, illetve a bizonytalanság nélküli gázellátás garanciája" - jelentette ki Tomislav Nikolic szerb államfő.
A Déli Áramlat nemzetközi gázvezeték a Fekete-tenger alatt, Bulgárián, Szerbián és Magyarországon keresztül szállítja majd az orosz gázt Nyugat-Európa fogyasztóinak. A befektetés összértéke több mint 16 milliárd euró. A 421 kilométeres szerbiai szakasz kiépítése 1,9 milliárd euróba kerül. Az ünnepséggel egy időben összeszerelték az első csővezetéket is a vajdasági Sajkásszentivánon (Sajkas), a valódi munka azonban csak februárban kezdődik meg. A több évig tartó munkálatok során várhatóan 25 ezer embert alkalmaznak közvetlenül, közvetetten viszont akár 100 ezer ember is munkához juthat a projektnek köszönhetően. Az építkezést a South Stream Serbia (Déli Áramlat-Szerbia) vállalat végzi, amelyben az orosz Gazpromnak 51, a szerbiai állami gázszolgáltatónak (Srbijagas) pedig 49 százalékos tulajdonrésze van.
Az Ukrajna megkerülésével orosz gázt az európai piacra szállító Déli Áramlat gázvezetéket előreláthatólag 2016-ban helyezik üzembe. A vezeték évente 63 milliárd köbméter földgázt lesz képes eljuttatni az európai fogyasztókhoz Bulgária, Szerbia, Magyarország, Szlovénia és Ausztria területén az olaszországi elosztó terminálhoz vezető nyomvonalon.
MTI
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.