brusszel


Mi kell hozzá?

Figyelő Online - Kovács Ágnes Lilla
2013.06.20  09:00   
mail
nyomtatás
Minthogy nem vettek vissza a régi állásomba, a családi adókedvezmény nélkül nem tudom, hogyan jönnénk ki egy fizetésből. Így most havi százezerrel több marad a családi kasszában – árulta el pár hete a négygyerekes Kata az ovis szülői értekezletet követő borozgatáson.
Ugyanitt volt, aki a nagycsalád értékének megerősítését kérte számon a politikusokon, mások a főállású anyaság intézményét emelnék rangra egy normális (a jelenlegi 28 500 helyett 100 ezres) jövedelemmel. Többek szerint a nyugdíj összegébe igenis számítson bele, hogy kinek hány gyereke van, és ők mennyi adót fizetnek be. E megoldás, érveltek, az adófizetési morálunknak is jót tenne.

Egy tetszőleges összetételű társaságban feldobva a témát, hamar kiderül: a népesedéspolitikához nemcsak mindenki ért, de a legtöbben támogatják is a születésszám felpörgetését. Az eddigi lépések sem megosztók, az érintettek hálásan fogadnak mindenfajta támogatást. A tervek szerint ráadásul a kabinet továbbmegy: jövőre már az átlagbért kereső háromgyermekesek is teljes adó- és járulékmentességet élveznek.

Minden olyan intézkedés, ami könnyít a gyermeket vállalók terhein, egy kis lépéssel előrevisz a gyermekszám növelése felé vezető úton. A cél azonban még igencsak távoli. Amíg kevés az bölcsődei-óvodai férőhely, köszönő viszonyban sincs a munkaidő és a tanítási rend (négyre illik odaérni a gyerekért a suliba, és hajmeresztő trükkökkel kibekkelni a nálunk még mindig eszméletlenül hosszú vakációt), és főképp: amíg anyák ezreinek mondanak fel egykori munkáltatóik átlátszó – ám a saját szempontjukból kétségtelenül racionális – ürügyekkel, addig erősen kérdéses a kormányzati erőfeszítések sikere. A feladat ráadásul annyira komplex, hogy érthetetlen is: vajon miért nem cél minden érintett fél álláspontját megismerni? Egyeztetésekről nemigen hallani, holott a munkáltatók, a gyermekellátó intézmények, a civilszervezetek képviselői nyilván örömmel élnének a lehetőséggel.

Igaz, nem kell nagy jóstehetségnek lenni ahhoz, hogy megtippeljük, mi hangzana el leggyakrabban. Amíg évente változik az adórendszer, amíg újabbnál újabb csomagokkal hergelik a gazdaság szereplőit, amíg a nagypolitikában megy a szabadságharc, és halál komolyan elhitetik az emberekkel, hogy az ellenfél pártja romlásba taszítja a hazát, nos, addig sok minden nő – a frusztráltság, az általános stressz-szint, a válások száma –, csak épp a lélekszám nem.
Szép gesztus a kismamabérlet, jól jön a gyermekétkeztetési kedvezmény, és az is remek, hogy a nagycsaládosok gyerekeit általában simán felveszik a bölcsibe. Mindettől azonban nem leszünk többen.

A vágyott gyerekek megszületése érdekében az államnak igazából egyetlen dologra kellene összpontosítania: a kiszámítható, tervezhető jövő nyújtotta nyugalom biztosítására. A fiatalok zöme sok gyereket akar, de valami eltörik útközben. Kikészülnek, belefáradnak, feladják. Ha a politika felismeri, hogy nincs más dolga, mint egyszerűen békén hagyni az embereket, akkor majd – egyszer csak – elkezdenek megszületni a babák. Még mindig nem késő.
Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Félelmek és tények

Lánczi Tamás személyes álláspontja

Családi pótlék itt és ott

Kiszelly Zoltán nézőpontja

Pontozással nyert az EU

Kína igen ügyesen Oroszországot használja fel saját érdekei előmozdítására

A holland választás tanulságai: „jó” populizmus és mélyreható vita

A hollandok elmúlt 15-20 éve azt mutatja meg nekünk, hogy az olykor késhegyre menő vitáknak komoly hozadéka van

top200