Mindenki sejtette, de senki sem tudta bebizonyítani
Figyelő Online
2013.08.22 12:27
A kínai gazdaság növekedéséről szóló adatokat gyakran kétségbe vonják, ám eddig senki nem tudta bebizonyítani, hogy Peking kozmetikázná a statisztikát. Nemrég viszont egy közgazdász kimutatta, hogy az adatok egy része erősen eltúlzott - írta a Die Welt.
A múltban ismételten fölmerült a gyanú, hogy Kína megszépíti a gazdaságára vonatkozó adatokat. Jóformán egyetlen közgazdász sem hiszi, hogy a konjunktúrával kapcsolatban közzétett számok megbízható képet rajzolnak a Föld második legerősebb nemzetgazdaságának állapotáról. Az ezzel kapcsolatos kételyek eddig csak külföldön fogalmazódtak meg.
Most viszont megszólalt egy Kínában dolgozó tudós, megerősítve a kételkedők nézetét.Christopher Balding, a sencseni HSBC Business School oktatója kiszámolta, milyen mértékben túlozták el pekingi statisztikusok az ázsiai ország gazdasági teljesítményét. Balding tanulmányának eredménye megdöbbentő, ugyanakkor van némi pozitív hozadéka is: mégiscsak létezik - legalábbis Kína déli részén - kutatói szabadság.Balding úgy véli, hogy a kínai statisztikusok a ténylegeshez képest legalább 8 százalékkal nagyobbra számították az inflációs hatástól megtisztított hazai összterméket (GDP).
"A kiindulási érték egybillió amerikai dollár" - hangzik a tanulmány sokatmondó alcíme, míg a címe ez: Milyen durván torzítják a kínai gazdasági adatokat? A 8 százalékos torzítást azért előzi meg a "legalább" szó, mert Balding csupán a GDP-számítás egyetlen, némileg közérthető aspektusára összpontosított: az inflációs hatás kiszűrésére.
Abból indult ki, hogy a pekingi hivatal egyrészt túl alacsonyan szabta meg a lakhatási költségek részesedését a fogyasztói árindexen belül, másrészt a ténylegesnél jóval kisebb értékűre számolta ezen költségek emelkedését. Ennek eredményeként pedig alacsonyabb lesz a GDP deflációs együtthatójának az a része, amelyet a névleges GDP inflációs hatástól való megtisztítására használnak.Balding állítása szerint a kínaiak már a lakhatás drágulásának bázisadatait is manipulálják.
"2000 és 2011 között országos átlagban 8,14 százalékkal emelkedtek a lakhatási költségek, a városi körzetekben viszont, ahová sok kínai költözött az utóbbi években, a drágulás csupán 5,99 százalék" - jegyzi meg tanulmányában.Ráadásul az öröklakásban élők lakhatási költségei a hivatalos statisztika szerint háromszor olyan gyors ütemben nőttek, mint a bérlakásokban élőkéi. Márpedig a hatósági adatok szerint a kínaiaknak csupán 12 százaléka lakik bérlakásban.
Az öröklakások lakhatási költségei emelkedésének számításakor a pekingi statisztikai hivatal abból indult ki, hogy a lakosság 80 százaléka városokban lakik, és mindössze 20 százalék él vidéken. Azt nem vette figyelembe, hogy 2011-ben a kínaiaknak csaknem a fele falun élt; 2000-ben, a felmérés kezdőévében pedig még a népességnek csaknem kétharmada volt vidéki lakos. Akkor sem igazán hihetőek a lakhatás drágulására vonatkozó adatok, ha összevetik őket az ingatlanárak alakulásával. A kormány adatai szerint 2000 és 2011 között a vidéki régiókban 249 százalékkal drágultak a családi házak, öröklakások.
A városokban az árak megháromszorozódtak ezen időszak alatt."Ha a lakhatásra vonatkozó hivatalos infláció adatait behelyettesítjük más források megfelelő számaival, akkor 1 százalékkal magasabb éves inflációt kapunk a fogyasztói árindexben - állapította meg Balding. - Ha ezeket a számokat használjuk fel a valós GDP számításához, akkor ez átlagosan 8-12 százalékponttal, illetve egybillió dollárral mérsékeli Kína gazdasági teljesítményét.
"Érdekes - jegyzi meg a Die Welt -, hogy egy ilyen merész tartalmú tanulmányt minden további nélkül publikálhatott egy Kínában oktató tudós. A sencseni különleges gazdasági övezet ugyan távol esik Pekingtől - ám csakugyan ilyen tágak lennének Kínában a véleménynyilvánítás határai? A kérdésre Balding viccesnek szánt választ ad: "Ha hosszabb időn át nem hallanak rólam, akkor imádkozzanak azért, nehogy egy ablak nélküli, belső-mongóliai szállodában kössek ki."
MTI
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.