Akkreditált hely lett a belgyógyász, nefrológus szakorvosi és szakasszisztensképzésben a Borsod-Abaúj-Zemplén vesebetegeit ellátó, a megyei kórház közreműködőjeként gyógyító Miskolci Nefrológiai Központ, ahol valamennyi diagnosztikus és terápiás lehetőség elérhető.
|
Kezelés a Szépvölgyi Dialízis Központban |
Példaértékű és kiegyensúlyozott a Fresenius Medical Care Dialízis Center (FMC) menedzsmentjével és a helyi Miskolci Nefrológiai Központ szakmai vezetőivel az együttműködésünk, ami megítélésem szerint létfontosságú a mindennapi betegellátásban. Közös a munka, de a betegek ellátási kötelezettsége a megyei kórházé.
Visszatekintve az elmúlt évtizedek történetére, a nefrológiai intézet állami beruházásként valósult meg, eredetileg is nefrológiai-belgyógyászati-dialízis profillal, majd 1994-ben az akkori megyei önkormányzat döntött az intézet privatizációjáról és a vesebetegek teljes körű ellátási feladatának átadásáról. Ma a nefrológiai központ önállóan, de szakmai vonatkozásban a megyei kórház szerves részeként, teljes körűen látja el a megye vesebetegeit. A szakorvosok és a szakszemélyzet létszáma megfelelő. Rendszeres a belgyógyász vagy nefrológus szakorvosok és nefrológiai szakasszisztensek képzése.
Komplex ellátást nyújtanak
A Miskolci Nefrológiai Központban 1990-től 2007 tavaszáig negyvenágyas nefrológiai-belgyógyászati fekvőbeteg-osztály működött, majd az akkori egészségügyi reform következtében – a B.-A.-Z. Megyei Kórház közreműködőjeként – 25 ágyas nefrológiai profilú fekvőbeteg-osztály létesült, ott folyik a nefrológiai-belgyógyászati páciensek ellátása. Az osztályon kezelik az alapellátásból vagy bármelyik társintézetből beutaltakat, a különböző okoknál fogva kialakult heveny veseelégtelenségben és az idült veseelégtelenségben szenvedő Borsod megyei betegeket. A központ feladata sokrétű. A gyógyítás, a járó- és fekvőbeteg-, valamint a hemodialízis (vér-) és peritonealis (hasi) dialízis azonos szemlélet és elvek alapján működik, szakmai egységben történik. Az intézetben maradéktalanul adottak a személyi és tárgyi feltételek, a szakmai felkészültség megítélésem szerint kiváló. A megyében ez az egyetlen komplex vesebeteg-ellátást biztosító és ebben a vonatkozásban minden feltételnek megfelelő intézet.Kórházunk egyéb osztályaihoz hasonlóan szakmaspecifikusan a nefrológiai osztály III. progresszivitási szintű intézet a régiónkban, így akkreditált képzőhely a belgyógyász és nefrológus szakorvosi, valamint a nefrológiai szakasszisztensképzésben egyaránt. Az elmúlt másfél évtizedben 14 nefrológus szakorvos szerzett itt szakvizsgát. Az intézet ötven ápolójának több mint fele nefrológiai szakasszisztens végzettségű, ez fontos garancia a szakszerű vesebeteg-ellátásban.
Minden diagnosztikus és terápiás lehetőség elérhető a nefrológiai osztályon, illetve a megyei kórházban, ami a nefrológiában indokolt vagy szükséges lehet. Így például rendszeresen történik vesetű-biopsziás vizsgálat, immunszupresszív kezelés, a dialízisen túl az extrakorporális méregtelenítő eljárások minden formája. Az intézet akkreditált regionális terápiás aferezisközpont Borsod megyében. Így rendszeresen biztosítják a terápiás plazmaferezist nemcsak vesebetegségben, hanem a különböző kórképekben is. Rendszeresen ellátják a toxikológiai osztályon fekvő, extrakorporális kezelést igénylő, illetve Miskolc és a megye több egészségügyi intézményében ágy melletti, mobil dialízist igénylő, de szállításra nem alkalmas betegeket.
|
Tapasztalataink alapján hasonló szakmai és szervezeti egységben lehet optimális a vesebeteg-populáció ellátása. Mivel ezen páciensek jelentős hányada krónikus betegségben szenved, számukra, illetve az őket ellátó személyzetnek is ebben a személyi és tárgyi (technikai) környezetben biztosítható a legjobb minőségű, egységes szakmai elvek és szemlélet alapján történő gyógyítás.
Az országban a Miskolci Nefrológiai Központ a legtöbb hemodialízis-kezelő hellyel rendelkező, a legnagyobb számú krónikus vesebeteget ellátó centrum. Aktuálisan 44 helyen 241 pácienst kezelnek hemodialízissel és 59-et hasi dialízissel. Emellett évente ezernél több főt ápolnak a fekvőbeteg-osztályon, és több mint 3000 vesebeteget követnek a nefrológiai járóbeteg-szakrendelésen. Az elmúlt évtizedekben a vesebetegek száma évről évre emelkedett. A növekvő igényekhez alkalmazkodva Miskolc mellett Ózdon, Sátoraljaújhelyen, majd Szikszón új nefrológiai szakrendeléseket és dialízisközpontokat alakítottak ki, ahol összesen 162 krónikus vesebeteg művesekezelését biztosítják, és több száz főt gondoznak nefrológus szakorvosok a szakrendelőkben.
A vesebetegségek kialakulhatnak akutan vagy krónikus kór formájában, az idős és a fiatalabb korosztálynál egyaránt. A krónikus vesebetegséghez számos kórkép vezethet, ezek közül a leggyakoribb az elhízás, a cukorbetegség és a magas vérnyomás. Utóbbiak kezelését alapvetően befolyásolja az életmód. Így a vesebetegségek kezelésében is kulcsfontosságú a megfelelő életvezetés. Nem véletlen, hogy világszerte emberek milliói halnak meg a krónikus vesebetegséghez társuló szív- és érrendszeri szövődményekben. Sajnos így van ez Magyarországon is. Megyénk különösen érintett, itt az egyik legtöbb a művesekezelést igénylők aránya.
Életet adó kórház
A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház az egyik legnagyobb donorjelentő intézet, eddig három alkalommal kaptuk meg az Életet Adó Kórház kitüntető címet. Az elmúlt húsz évben 456 vesekivétel történt intézetünkben, más beültetendő szerveket attól függően távolítottunk el, hogy volt-e azokra váró és minden szempontból megfelelő beteg. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár minden szervdonor után meghatározott összeget utal az intézmények számára, melyet a dologi kiadásokra és a donorgondozás során többletmunkát végző egészségügyi dolgozók anyagi elismerésére fordítunk.Fontos lépésnek tartom a Nefrológiai Szolgáltatók Egyesülete által kezdeményezett, a Magyar Nephrologiai Társaság, a Magyar Transzplantációs Társaság, a Nefrológiai Szolgáltatók Egyesülete és a civilszervezetek (Vesebetegek Egyesületeinek Országos Szövetsége, Magyar Szervátültetettek Szövetsége, Transzplantációs Alapítvány a Megújított Életekért, Magyar Vese Alapítvány) által közösen megvalósított és támogatott Nemzeti Vese Programot.
Hiszen a céljuk többek között a lakosság rendszeres tájékoztatása a vesebetegségek előfordulásáról, annak veszélyeiről, a kezelési lehetőségekről, valamint egy közös cselekvési terv megalkotása a szakmát képviselők és a döntéshozók számára. Az összefogás azért is fontos, mert a felnőtt lakosság körében minden tizedik embernek van valamilyen veseérintettsége, Magyarországon is legalább félmillió ember veszélyeztetett. Mivel jellemzően alattomos, hosszú évek alatt kialakuló betegségről van szó, így nagy jelentősége van a megelőzésnek és a vesebetegség alapjául szolgáló kórképek megfelelő követésének.
|
Csiba Gábor |
A szerző a B.-A.-Z. Megyei Kórház főigazgató főorvosa