Az INA-val is tervez a Rosznyeft
Figyelő Online
2014.02.23 15:32
Bizonyíték van arra, hogy egy orosz olajipari cég konkrét elképzelésekkel rendelkezik az INA-val és a regionális terjeszkedéssel kapcsolatban, amiben szerepel a szlovén Petrol esetleges megvásárlása is - írja vasárnapi számában a Vecernji list.
A horvát lap egy, a Rosznyeft számára készült tanulmányt idézett, amelyből kiderül: ha megvalósulnának az orosz energetikai óriás tervei, akkor egy vertikálisan szerveződő integrált vállalat jönne létre több mint tízezer alkalmazottal, ezer töltőállomással, erős piaci részesedéssel Délkelet-Európában és a Mediterráneum nyugati részében.
A lap birtokába jutott, üzleti titoknak minősített tanulmány szerint az egyesített INA és Petrol domináns befolyást szerezhetne a horvát és a szlovén üzemanyag-kiskereskedelmi piacon, de jelentős piaci részesedéssel rendelkezne Bosznia-Hercegovinában is. Szerbia, Montenegró, Albánia pedig jó fejlődési lehetőséget jelentene az orosz cég számára – írja a tanulmányra hivatkozva a lap.
A nagykereskedelmi üzletág fejlesztésében is látnak üzleti lehetőséget a tanulmány készítői az orosz olajipari vállalat kőolajszármazékai számára, mégpedig az osztrák, az olasz és a magyar piacon. A lap ezzel kapcsolatban megjegyzi, hogy ezek a tervek az INA szempontjából a sziszeki (Sisak) és rijekai olajfinomítók megtartását jelentenék.Ezzel a kőolajfinomítók visszatérnének a természetes piaci közegükbe, amelyben Jugoszlávia szétesése óta nem folytatnak üzleti tevékenységet.
A Petrol Koperben lévő tárolója elosztóállomás lenne a Rosznyeft kőolajszármazékai számára a nyugat- és a közép-európai piac felé. A Petrollal kapcsolatos tervek újdonságnak számítanak – jegyzi meg a tanulmánnyal kapcsolatban a lap. A horvát köztelevízió (HRT) az információkkal kapcsolatban megkereste a gazdasági minisztériumot, ahol nem kívántak reagálni az újság által közöltekre.
A találgatásokkal kapcsolatban januárban Arkagyij Dvorkovics orosz miniszterelnök-helyettes úgy fogalmazott: ”állandóan keresik az új piacokat az orosz magán és állami energetikai cégek, amelyek régóta együttműködnek a Mollal. A horvát energetikai piac vonzó és perspektivikus, biztos vagyok benne, hogy valamely orosz céget érdekelni fogják a megvásárlásra kínált INA-részvények".
MTI
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.