brusszel


Mol-INA-ügy: enyhülni látszik a horvát kormány álláspontja

Figyelő Online
2014.04.08  12:20   
mail
nyomtatás
A horvát kormány szerint meg kell oldani a Mollal a problémákat, mivel Horvátország abban érdekelt, hogy az INA sikeresen működjön – írja a Jutarnji list keddi internetes oldala.
A lap szerint ez stratégiaváltás, mivel eddig erős politikai és üzleti szembenállás volt tapasztalható, amely káros volt a horvát olajipari cég tekintélyére és üzleti teljesítményére."Az INA-nak mindenekelőtt egy egészséges és sikeres horvát vállalatnak kell lennie, amelyet végül is mindegy, hogy ki irányít" – nyilatkozta a Jutarnjinak egy kormányközeli forrás.A lap szerint a horvát miniszterelnök kompromisszumot akar a Mol Nyrt.-vel, tekintet nélkül a Horvát Néppárt (HNS) ellenállására, amely a koalíciós kormányban az energetikáért felelős és az INA magyar társtulajdonosával a megbeszéléseket folytatja. Nem titok az sem, hogy a kormányban az INA-val kapcsolatos vélemények eltérőek.

Zoran Milanovic a Mollal való tárgyalásokat eddig átengedte a gazdasági miniszternek és az általa megbízott embereknek, akik nem biztos, hogy felismerték Horvátország stratégiai érdekeit – jegyzi meg a lap, amely szerint az olajipari kérdésekben szerződtetett amerikai tanácsadó bevonása eddig nem hozott eredményt.A lap úgy véli, Ivan Vrdoljak gazdasági miniszter és emberei mintha tévelyegnének, ezért a horvát kormánynak nincs betekintése a munkájukba, ami nagyban befolyásolja a megoldás megtalálását.A napilap felveti, vajon Zoran Milanovic miért nem reagált eddig a Mol-INA problémára, majd hozzáteszi: a beavatkozás most politikai kockázattal járhat számára egy olyan környezetben, amelyben a magyarok a horvát olajipari vállalat bitorlóiként és "üzleti diktátorként" szerepelnek.

Ebben a helyzetben a kompromisszumkeresés a gyengeség jeleként értelmezhető és nem a megegyezésre való törekvésként - írja a Jutarnji list.Ugyanakkor a lap szerint gyors intézkedésre lenne szükség az INA érdekében, s nem hosszadalmas és kimerítő tárgyalásokra, illetve bírósági perekre. A lap információi szerint a horvát oldal az időhúzásra játszik, mert bízik abban, hogy jogerős bírósági ítélet születik a Sanader-ügyben, s bebizonyosodik, hogy a volt horvát miniszterelnök kenőpénzt fogadott el a Moltól. A vád egyik pontja szerint Ivo Sanader volt horvát miniszterelnök a Moltól 10 millió euró kenőpénzt kapott, hogy ennek fejében a magyar olajipari társaság irányítói jogokat szerezzen az INA-ban. A Mol Nyrt. számos alkalommal visszautasította a nem jogerős Sanader-ítéletben elhangzottakat, s közölte: soha nem korrumpált egyetlen politikust sem, és nem adott pénzt azért, hogy megszerezze a horvát INA-ban az irányítási jogokat.A horvát állam és a Mol Nyrt. tulajdonában lévő INA olajipari vállalat jövőjéről 2013 szeptemberében kezdődtek megbeszélések. A horvát állam birtokolja az INA részvényeinek 44,84 százalékát, míg a Mol tulajdonában van a részvények 49,1 százaléka, valamint a magyar cég rendelkezik az irányítói jogokkal. A Mol többször megerősítette, ha nem tud megállapodni a horvát kormánnyal az INA jövőjéről, a magyar cég kész az INA-részvények eladására is.
MTI
mail
nyomtatás
címkék: MolInaügy

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.