brusszel


Nagyobb kiszámíthatóságot vár el a vállalati szféra

Figyelő Online - Toronyi Anikó
2013.07.19  08:52   
mail
nyomtatás
Nyilvánosságra hozta 15. éves jelentését a Magyar Európai Üzleti Tanács (HEBC), amely tizennégy európai iparvállalat magyarországi leányvállalatának legfelsőbb vezetőinek fóruma. Politikamentes véleményével a HEBC hozzájárul a stabil és kiszámítható gazdasági környezet kialakításához - méltatta a fórum munkásságát Szijjártó Péter a csütörtöki sajtóbeszélgetésen.
A Magyar Európai Üzleti Tanács évről-évre értékeli a magyar gazdaság helyzetét és kilátásait. A „Bizalom és Hitelesség" címet viselő idei jelentés a kiszámíthatóság, átláthatóság és fenntartható versenyképesség szempontjából veszi górcső alá hazánk gazdaságát.

Szijjártó Péter, a Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkára a jelentést értékelve elmondta: a cégvezetőkből álló fórummal egyeztetve sikerült olyan célkitűzéseket megvalósítani, amelyek hozzájárulnak Magyarország versenyképességének javításához. Az elmúlt három évben 160 ezerrel nőtt a foglalkoztatás, így az adózók száma is emelkedett. Ezenkívül a HEBC tanácsára folyamatosan dogoznak a bürokrácia leépítésén is: eddig csaknem 500 milliárd forintnyi adminisztratív tehertől sikerült megszabadítani a vállalati szférát. Szijjártó Péter a HEBC-jelentés címére utalva elmondta, hogy a hazai gazdaságba vetett bizalom fokmérője a külföldi beruházások volumene. Véleménye szerint ebben listavezetők vagyunk a térségben: 2011-hez képest egy éve alatt megháromszorozódott a közvetlen külföldi működő tőke beáramlása. Az államtitkár hangsúlyozta: Magyarország kis, nyitott gazdaság, ezért létfontosságú, hogy folyamatosan javítson exportteljesítményén. Ezért is fontos a keleti nyitás stratégiája, amelynek keretében azt a célkitűzést fogalmazták meg, hogy 2018-ra a magyar exportteljesítmény egyharmada Európán kívülre irányuljon. „Továbbá cél az is, hogy Magyarország legyen Európa termelési központja, hogy a lehető legerősebb pozícióban legyünk a válság után" - mondta Szijjártó Péter.


A Magyar Európai Üzleti Fórum tagjainak képviselői közül azonban többen azt a kritikai észrevételt fogalmazták meg, hogy ehhez nagyobb bizalomra lenne szükség a kormány részéről is. Méghozzá úgy, hogy a kiszámíthatóságot szem előtt tartva hosszú távú tervezésre adjon lehetőséget a vállalatoknak. A folyamatosan változó jogi és gazdasági környezet ugyanis megnehezíti az előrelátást, gyakran korrigálni kell az üzleti stratégiát, ezért a kormánynak gondolnia kellene a vállalatok terhelhetőségére is. „Közös célunk, hogy a vállatok talpon maradjanak, és meg tudjuk tartani a munkahelyeket" - emlékeztetett Erényi Balázs, a Shell Hungary igazgatóságának elnöke.
A vállalatvezetők jelentésükben azt is megfogalmazták, hogy a kormánynak stratégiai ágazatként kellene kezelnie a kutatás-fejlesztést, az innovációt és az infokommunikációs technológiákat, hiszen az ezekre fordított beruházásoknak multiplikáló és tovagyűrűző hatásuk van. Ehhez azonban szükséges az is, hogy a kormány kiemelten kezelje, illetve támogassa a gazdaság és oktatás együttműködését, és ennek megfelelően alakítsa a szakképzést és a felsőoktatási stratégiát.

Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás
címkék: HEBC Szijjártó

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.