brusszel


Ne a Fedet lesd!

Michael Temple az amerikai gazdaságról
Figyelő Online - Michael Temple
2013.10.31  14:40   
mail
nyomtatás
Na, most menjek vagy maradjak? – tipikus tinikérdés a szülői ház elhagyása előtt. Kolesz, egyetem, új csajok és pasik, vagy keleti kényelem anyáéknál, régi haverok a buliban? Ehhez hasonlóan őrlődik a befektetői világ is.


Esetükben a kérdés úgy vetődik fel: a Federal Reserve vajon visszafogja-e a pénzpumpát, és ha igen, mikor, vagy még jó ideig élvezhetik a tőkepiacok az amerikai jegybankból kiömlő likviditást?

A tinikéhez hasonló „Merre tartsak, mihez kezdjek?” kérdésre keresve a válaszokat a befektetők állandóan falakba ütköznek. Nem tudják ugyanis, hogy mi alapján döntsenek. Milyen mutatókat figyeljenek? Az inflációt? A munkanélküliségi rátát? Az ingatlanárakat? Egyik sem jó, mindegyikre hivatkoztak már az utóbbi időben, és egyik sem vált be. A kapaszkodóiktól megfosztott piacok pont úgy viselkednek, mint az apanázst leső tinédzserek. Még a legtapasztaltabb befektetők is hihetetlen mennyiségű időt áldoznak arra, hogy a Fed tisztségviselőinek legapróbb megnyilvánulásait elemezgessék.

Véleményünk szerint az Egyesült Államok gazdaságának talpra állításához már nincs szükség a monetáris élénkítés, a havi 85 milliárdos kötvényvásárlási program folytatására. A nagy lazaságnak előbb-utóbb vége is lesz. Így el kell gondolkodnunk azon, hogy mire kell igazán figyelni, mihez érdemes hosszú távon igazodni. Vannak-e vajon olyan közgazdasági törvények, amelyek a válság évei után is érvényesek maradnak?

Van például egy egyszerű hüvelykujjszabály, amely segíthet befektetői tipródásainkat feloldani. Ez pedig a nominális GDP és kamatszint jó öreg összefüggése. Ennek még az után sem kopott sokat a korrelációs értéke, amikor a döntéshozókat befolyásoló erejét már régen elveszítette. Ez a nagyon egyszerű szabály összeköti a termelékenység és a népesség változását a kamatokkal, amelyek azért mégiscsak a gazdasági teljesítmény zsinórmértékének tekinthetők. Emellett a nominális GDP a reálértelemben vett növekedés és az infláció összege. Így a kamatszintet a bővüléshez és az inflációhoz kötöttük, ami szintén nem tűnik túlzott merészségnek.

Ha így vetjük fel a kérdést, akkor az Egyesült Államokban várható kamatszint meghatározásához nem kell mást tennünk, mint megbecsülni az ország inflációját és a növekedését. Az egyszerűbb kérdésnél maradva: az inflációról annyit biztosan tudhatunk, hogy tartósan alacsony lesz. Az elemzői vélemények ma általában 2 százalék körül szóródnak 2014-re, és nincs okunk kételkedni ebben.

A keményebb dió a GDP becslése. A mai vitákban a kérdés általában úgy vetődik fel, hogy a hitelállomány tartós leépülése és a romló demográfiai adatok hosszú távon elérhetetlenné teszik-e a 3 százalékos növekedést. Nos, mi abban hiszünk, az amerikai olaj- és gázkitermelés alakulásánál nem kell jobb bizonyíték arra, hogy az amerikai gazdaság mindig képes megújulni. Ezzel együtt azt el kell ismernünk, hogy a 3 százalékos bővülés elérése nem holnap lesz, így a magunk részéről a jövő évi GDP-növekedést 1,5-2 százalékra tesszük.

Lehet, hogy ideje lemondani az apanázsról, elengedni anyuka szoknyáját, és elkezdeni a saját fejünkkel gondolkodni.

A szerző a Pioneer Investments bostoni központjának kötvényelemzési igazgatója
mail
nyomtatás
címkék: FED Amerika GDP

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Félelmek és tények

Lánczi Tamás személyes álláspontja

Családi pótlék itt és ott

Kiszelly Zoltán nézőpontja

Pontozással nyert az EU

Kína igen ügyesen Oroszországot használja fel saját érdekei előmozdítására

A holland választás tanulságai: „jó” populizmus és mélyreható vita

A hollandok elmúlt 15-20 éve azt mutatja meg nekünk, hogy az olykor késhegyre menő vitáknak komoly hozadéka van

top200