brusszel


Nehezebb lesz csalni az agrártámogatásokkal

NÉZŐPONT
Figyelő Online - Cserháti Gábor
2013.11.28  10:00   
mail
nyomtatás
Cserháti Gábor az uniós pénzek ellenőrzéséről.


A korábbinál várhatóan lényegesen több és átfogóbb helyszíni ellenőrzést végeznek a 2014–20-as támogatási ciklusban az EU-s agrár- és vidékfejlesztési támogatásokat igazoló szervek – köztük a Magyarországon a teljes jelenlegi időszakban ezért felelős KPMG. Az igazoló vizsgálatok egyre nagyobb hányada a következő évtől kezdődően megelőzi a kifizetést, így pórul járhatnak azok, akik az utólagos ellenőrzési rendszert kihasználva próbáltak előnyhöz jutni.

Lezárult az Európai Unió 2007–13-as agrártámogatási ciklusa, és gőzerővel folyik a 2014–20-as szakasz támogatási rendjének kidolgozása. A magyar gazdák jól járnak, hiszen ebben az időszakban végre kiegyenlítődnek a támogatások a régi tagországok és az újak között. Megszűnik az eddig tapasztalt eltérés a hazai és a jellemzően eddig magasabb nyugat-európai támogatási mértékek között.

Az Európai Unió a váltással egy időben felülvizsgálta a támogatások ellenőrzésének rendszerét is. A 2014-től bevezetni kívánt változás lényege, hogy a korábbinál hatékonyabban szűrje ki a hibás kifizetéseket az ellenőrzési rendszer egyszerűsítésével egyidejűleg. A reformjavaslat többkörös egyeztetésen ment át az elmúlt egy évben, és most – nem utolsósorban a KPMG budapesti irodájában kidolgozott szimuláció eredményeként – eljutottunk oda, hogy nagyjából végleges konstrukcióról beszélhetünk.

Az új rendszerben ennek megfelelően sokkal több és átfogóbb helyszíni ellenőrzést végeznek majd az igazoló szervek szerte Európában. A helyszíni vizsgálatok száma az eddigi évi 40 ellenőrzés több mint háromszorosára nő, számuk akár évi 600-ra is felmehet. A bizottság által előírt revíziós szám tagországonként változik, a tagállam által összeállított éves kontrollstatisztikai kimutatások megbízhatóságának függvényében.

Az új szabály lehetőséget ad arra, hogy az igazoló szerv külön csoportban vizsgálja például az agrártámogatásokon belül a földalapúakat. Ha az derül ki, hogy egy tagország gyakorlata egy adott részterületen emelt kockázatot hordoz magában, akkor az ilyen támogatásoknál további célirányos ellenőrzéseket kell végezni.

Nemcsak a mintavétel és a gyakoriság változik az új rendszerben, hanem az időzítés és a revíziók mélysége is. A jövő évtől kezdve az igazoló szervek már az adott pénzügyi évet megelőzően megkezdik a vizsgálatot, és a mintába került támogatásoknál a teljes folyamatot górcső alá veszik. Várhatóan jelentősen emelkedik a helyszíni kontroll alá vont parcellák száma is, mert egy-egy blokkon belül mostantól azok 25-50 százalékánál kell lefolytatni a vizsgálatot, szemben az eddigi szúrópróbaszerű ellenőrzésekkel. A rendszer ezáltal preventívebb és integráltabb lesz, mint eddig volt. Ez növeli a hatékonyságot, és tovább csökkenti az indokolatlan támogatások kifizetésének kockázatát.

Az új rendszer további előnyeként említhető, hogy amennyiben a kifizető ügynökségek és a tagországi ellenőrző szervek vizsgálati eredményei között hibahatáron belüli az eltérés, akkor az igazoló hatóság helyszíni kontrolljainak számát szinten tartva a tagország saját vizsgálatainak volumenét 2-5 százalékponttal csökkentheti majd. Ez első ránézésre nem tűnik komoly megtakarításnak, ugyanakkor jelentős könnyítést jelentene a kifizető ügynökségek számára a helyszíni ellenőrzési csúcsidőszakok kezelésében.
A szerző a KPMG igazgatója
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Félelmek és tények

Lánczi Tamás személyes álláspontja

Családi pótlék itt és ott

Kiszelly Zoltán nézőpontja

Pontozással nyert az EU

Kína igen ügyesen Oroszországot használja fel saját érdekei előmozdítására

A holland választás tanulságai: „jó” populizmus és mélyreható vita

A hollandok elmúlt 15-20 éve azt mutatja meg nekünk, hogy az olykor késhegyre menő vitáknak komoly hozadéka van

top200