brusszel


Nem hagyunk pénzt Brüsszelben

EU PÁLYÁZATOK
Figyelő Online - Cseke Hajnalka
2013.06.29  07:00   
mail
nyomtatás
Tovább gyorsítaná a kormányzat az uniós pénzek lehívását. Újratöltik az önerőalapot, új elnöke lesz a Nemzeti Fejlesztési Ügynökségnek.

Múlt héten még szép volt a kép az uniós pénzek lehívásának pillanatfelvételekor, a statisztikák szerint a 2007-2013 között rendelkezésre álló 8200 milliárd forintos keret 95 százalékát már megpályáztatták, ebből 7335 milliárd forintot ítéltek meg a nyerteseknek, s 7128 milliárd forintot szerződéssel le is kötöttek. A Nemzeti Fejlesztési Ügynökségtől (NFÜ) kapott információk szerint a 27 Európai Uniós tagállam között a lehívott források tekintetében Magyarország a 6. helyen áll. Ehhez képest a Bruxinfo legfrissebb brüsszeli információi kicsit sötétítettek a képen, Magyarország az EU 27-ek között a felhasznált forrásokat illetően a csak a 21.

OPTIMIZMUS
A Bruxinfo 2013. júniusi adatokra hivatkozva közölte, az uniós költségvetésből elérhető felzárkóztatási forrásoknak Magyarország csupán a 47 százalékát tudta lehívni, ami a 21. helyezéshez elegendő. Érdekesség, hogy ugyanezt az adatot idehaza büszkén ismertették, mondván, „már 3900 milliárd forintot lehívtunk, s nem kétséges, hogy a többit is sikerül. Az NFÜ honlapján az uniós kifizetéseket folyamatosan mutató számláló 3900 milliárd forinton áll, sőt, valamivel meg is haladja azt, ami 47,5 százaléknak felel meg. Ez egyezik a brüsszeli statisztikával, csak idehaza a 6. helyet kötötték hozzá. Rákérdeztünk az ellentmondásra, ám lapzártánkig nem kaptunk választ. Ami a Bruxinfo által megszerzett statisztikát illeti: nálunk alacsonyabb szinten csak Romániában (26 százalék), Bulgáriában (39 százalék), Csehországban (39 százalék) Olaszországban (40 százalék), Máltán (41 százalék) és Szlovákiában (45 százalék) volt a forrás-felhasználás.
Az Európai Bizottság az elérhető források 52,4 százalékát fizette ki eddig a tagállamoknak.Tavaly decemberben 43 százalékon állt hazánk pénzfelhasználása és ez akkor 2 százalékkal maradt el az uniós átlagtól. Ehhez képest a júniusi helyzet alapján 5 százalékra nőtt a lemaradás. Az uniós pályáztatásért felelős vezetők mindazonáltal optimisták. A Hegmanné Nemes Sára, NFM vagyonpolitikákért felelős államtitkár által vezetett monitoring bizottság azt állapította meg, Magyarországnak az utóbbi három évben sikerült behoznia a lemaradást. Szinte 100 százalékban felhasználja a rendelkezésre álló 8200 milliárd forint uniós támogatást. Kormányzati informátorunk kijelentette: „2013 végére már 4800 milliárd lesz a tényleges kifizetés, s 2014-ben, illetve 2015-ben is 1700-1700 milliárd forintot kaphatnak kézhez a nyertes pályázók."

A részletes cikket keresse a Figyelő 26-dik számában.

Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.