Azt is megtudtuk a NAV-tól, hogy a magasabb befizetést választó kisadózó közül 609 már tavaly is ezen adózás szerint működött. További 335-en pedig nemrég alakultak, s a KATÁ-ba való belépéskor döntöttek úgy, hogy már az év eleji induláskor a 75 ezres összeget utalják át havonta az adóhatóságnak. Ők tehát már az új szabályok szerint teljesítik közterheiket. S vannak továbbá azok a tavaly már működő vállalkozások is, amelyek idén január elsejét követően jelezték, hogy belépnének a KATÁ-ba, egyidejűleg pedig azt is a NAV tudomására hozták, hogy a nagyobb összeget fogják fizetni az államkasszába. Ők majd februártól jelennek meg aktív KATA-adózóként a rendszerben. (A belépésre, illetve a fizetendő adó összegének választására egyébként az adóév közben is van lehetőség, tehát nem kell megvárni idén az év végét a bejelentéssel.)
Aki a 75 ezer forintot fizeti meg, tulajdonképpen azt éri el, hogy az ellátása 136 250 forint alapján legyen megállapítva. Az 50 ezer forint esetében az ellátások alapja 81 300 forint, ami alacsonyabb a minimálbérnél, ezért a nyugdíj megállapításakor arányosítani kell. A lényeg: alacsonyabb járadékban részesülnek ezek az emberek, mint amennyit már a minimálbér után is meg lehet kapni. A szolgálati időre ez a megkülönböztetés nem vonatkozik, az alacsonyabb, 50 ezres befizetés után is a KATÁ-s időszak száz százalékát veszik figyelembe. Vagyis az adó választása miatt nem emelkedik a nyugdíj megállapításához szükséges ledolgozandó évek száma.
Mint említettük, a NAV közel 89 ezer kisadózó vállalkozást tart nyilván. Tavaly év elején, az induláskor 45 172 adóalanyt regisztráltak, vagyis egy év alatt csaknem megduplázódott a KATA-tábor. A kormányzati tervek teljesülésétől azonban még messze járunk: az új kisadó bevezetésekor több százezres - félmillós - adókörről beszéltek az illetékesek. Egyelőre nem látszik, hogy mikor érhető el ez a szám. Pillanatnyilag ugyanis mindössze 552 belépési nyilatkozattal foglalkozik a NAV (az adóalanyiság a bejelentést követő hónaptól kezdődik), miközben 148-an arról tájékoztatták a hatóságot, hogy a továbbiakban nem ezen adó szerint kívánnak működni. Mindez persze nem jelenti azt, hogy elakadt a KATA elterjedése. Mint ahogy a 75 ezer forint mérsékelt sikere sem bizonyítja, hogy ez a lehetőség teljesen hidegen hagyja az érintetteket. Könnyen lehet, hogy idővel felpörög a folyamat, mint ahogy az adóalanyiságot is sokan választották tavaly év közben, ahogy a vállalkozások egyre jobban megismerték az új adót.
Kevesebb, mint egy hónapjuk van a már tavaly is működő KATA-alanyoknak, hogy első ízben számot adjanak gazdálkodásukról az adóhatóságnak. A NAV február 25-ig várja a 13KATA nyilatkozat benyújtását az előző adóévben adóalanyként megszerzett bevételről. Ugyanezen a nyomtatványon kell adatot szolgáltatni arról az adóalanyról, amelytől a naptári évben kisadózó vállalkozásként megszerzett bevétel számla szerinti része a naptári évben meghaladta az 1 millió forintot (erre a 13KATA-02. lap szolgál). Amennyiben pedig a bevétel meghaladta a 6 millió forintot, akkor azon túl, hogy a 6 millió feletti (illetve egy évnél rövidebb adóalanyiság esetén az időarányosan csökkentett) része után megfizették a külön erre az esetre hatályos 40 százalékos adót, be is kell vallani azt, mégpedig a 01-es lapon.
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.