brusszel


Nem megy rendelésre a felminősítés

MAGYARORSZÁG HITELBESOROLÁSA
Figyelő Online - Brückner Gergely
2013.12.08  07:00   
mail
nyomtatás
Hiába akarja nagyon a kormány, hogy javuljon az ország hitelminősítése, ez rendelésre nem megy. A dühös nyilatkozatok ezen a fronton nem működnek, inkább nyitottságra és kezdeményezőkészségre lenne szükség.
Matolcsy György jegybankelnök arra kérte a négy nagy hitelminősítőt, hogy értékeljék át Magyarország államadósságának minősítését. Jelenleg ugyanis mindegyiküknél befektetésre nem ajánlott, bóvli kategóriában van az adósságunk besorolása. Globálisan három igazán fontos szereplője van ennek az iparágnak, mindegyik amerikai gyökerekkel rendelkezik. A legrégebbi létező cég, a John Moody amerikai elemző által 1909-ben alapított Moody's, e cégnél Ba1 minősítésen áll a magyar besorolás, a kilátás negatív. A másik, szintén amerikai háznál, a Standard & Poor's-nál (S&P), Magyarország besorolása egy fokozattal gyengébb, BB, a kilátás pedig hasonlóan negatív. A sokszor hibásan európainak titulált Fitch egy árnyalattal kedvezőbb, BB+ besorolást és stabil kilátást ítélt meg hazánknak. A negyedik, Matolcsy György által említett minősítő a japán Japan Credit Rating (JCR) Agency, amelyik szintén befektetésre nem ajánlott kategóriában és negatív kilátással tartja Magyarországot.


Maga a hitelminősítői modell sokat módosult az elmúlt egy évszázadban. Az Egyesült Államokban azért alakultak az első hitelminősítők, mert a századforduló idején főként európai pénzből finanszírozták a nagy amerikai vasút és iparfejlesztéseket. John Moody úr is tucatnyi vasúttársaság eredményeinek elemzésével kezdte minősítői karrierjét. A sors fintora, hogy a gazdasági válság alatt átmenetileg kiábrándulva munkássága negatív hozadékából eladta eredeti jelölő rendszerét az S&P-nek. Aztán pár év múlva visszatért, de már új betűrendszert kellett kitalálnia. Ezért aztán amíg például a legjobb, úgynevezett „tripla A" besorolás az S&P-nél AAA, addig a Moody's-nál Aaa.

A Minősített minősítők c. anyagok keresse a Figyelő 49-dik számában.

 

Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.