brusszel


Nem zár be a Citadella

Újbuda birtokba vette
Figyelő Online - VARGA ZSOLT
2013.11.13  13:00   
mail
nyomtatás
Birtokba vette az újbudai önkormányzat a Citadellát, de a régi bérlők maradnak. Azaz hosszú hónapokig minden marad a régiben, a turisták mit sem látnak abból, milyen jogi procedúra zajlott le a háttérben.
A látszólagos ellentmondást az oldja fel, hogy egy drasztikus birtokba vétel, a bérlők azonnali kitessékelése azzal járt volna, hogy a Citadellát rögtön bezárhatják. Hiszen nem lett volna, aki üzemelteti, a világítást biztosítja, a havat ellapátolja. Átmenetileg egyetlen turista sem kereshette volna fel Budapest szó szerint kimagasló látványosságát. A XI. kerületi önkormányzat ezt az országos botrányt mindenképpen szerette volna elkerülni.- tudtuk meg Hoffmann Tamás polgármestertől.

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma(EMMI) alig másfél hónapja mondta fel azonnali hatállyal a régi bérlőkkel kötött szerződést. Ezzel a döntéssel azonban magát a XI. kerületi önkormányzatot is meglepte, holott az már javában tárgyalt a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt.-vel a Citadella kezelői jogának átvételéről. A tárca nem értesítette előzetesen a kerületet, a hatóságok finoman szólva sem hangolták össze tevékenységüket, ami kis híján a Citadella bezárását vonta maga után. Úgy tervezik, jövő tavasszal hasznosítási, üzemeltetési pályázatot írnak ki a Citadellára. A zsűri neves, elismert szakemberekből áll majd. Hoffmann Tamás szerint a magas grémium garantálja majd, hogy a megfelelő döntés szülessen. Várhatóan valamikor nyáron, kora ősszel veheti át a pályázat nyerő új bérlő a Citadellát, a régi bérlők addig maradhatnak. Simicskó István XI. kerületi országgyűlési képviselő szerint ezzel egy tizennégy éve húzódó ügy zárul le. Azt is elárulta, hogy már számos ötletet, tanácsot kapott, hogyan hasznosítsák a Citadellát. Magyarán sokan lobbiztak már nála, mióta kiderült, hogy Újbudáé lesz a kezelői jog. Annyi már most elmondható, hogy nem csak önmagában a fellegvárat, hanem az egész Gellérthegyet meg akarják újítani, komplex fejlesztési tervben gondolkodnak. Valahogy úgy, ahogy Pannonhalmán tették, a bencés apátság és környékének rekonstrukciójánál.

A nagy kérdés az, mennyi pénz áll majd rendelkezésre. A XI. kerületi önkormányzat, bár a kezelő jogot megkapta, aligha vállalhatja magára a feladatot, hogy a fejlesztésre szánt forintokat biztosítja. „Badarság lenne azt mondani, hogy önerőből és éveken belül megújul a Citadella." - így a Hoffmann Tamás polgármester. Állami és uniós forrásokra is számítanak. Horváth Viktória, a Nemzetgazdasági Minisztérium turisztikáért felelős helyettes államtitkára azt mondja, minden esély megvan arra, hogy uniós forrásokat is bevonjanak. Most vált ugyanis egyértelművé, hogy a következő uniós támogatási ciklusban, 2014-2020 között nem változik, azaz nem csökken a turizmus fejlesztésére fordítható összeg, amit nagy sikerként könyvel el. A XI. kerületi polgármester fontosnak tartotta hangsúlyozni, hogy per- és tehermentesen vették át a Citadellát. A Jelenlegi perekből adódó esetleges kártérítés nem a kerületet terheli majd, hanem az állami vagyonkezelőt, s ezt írásban is rögzítették.

mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.