brusszel


Németországon a sor!

Guntram B. Wolff az európai gazdasági növekedésről
Figyelő Online - Guntram B. Wolff
2013.08.15  12:00   
mail
nyomtatás
Számos makrogazdasági adat arra utal, hogy az eurózóna végre kilábal a recesszióból. Az Európai Bizottság által közzétett gazdaságihangulat-index (ESI) értéke júliusban 91,3 pontról 92,5-re emelkedett. Az üzleti hangulat szintén javult.

Guntram B. Wolff az európai gazdasági növekedésről
Guntram B. Wolff az európai gazdasági növekedésről

A helyzet jobbra fordult még a nehézségekkel küzdő déli országokban, így például Portugáliában is. A spanyol GDP mindössze 0,1 százalékkal mérséklődött az idei második negyedévben, s az ESI lassú, de folyamatos javulást mutat az elmúlt 12 hónapban. Az olasz gazdasági hangulatmutató a nyár második hónapjában 89,5 pont volt, 3-mal haladva meg a júniusi értéket. Az index Franciaországban 89 pont körül ingadozott az elmúlt egy évben, Németországban pedig 100,5-en áll.

Ez azt jelentené, hogy vége a válságnak? Egyáltalán nem! Nem szeretnék győzelmet hirdetni. Sőt, inkább gazdaságpolitikai lépéseket javasolnék.

Az eurózóna egészében a növekedés továbbra is gyenge. A GDP jövőre várhatóan 1,2 százalékkal emelkedik – áll az Európai Bizottság becslésében. Ez ugyan technikailag a recesszió végét jelenti, de továbbra is nagyon messze van attól, hogy javítson a foglalkoztatási helyzeten. A munkanélküliségi ráta így elfogadhatatlanul magasan, 12,1 százalékon maradhat.

A válságot megelőző években az eurózóna növekedését a periféria országainak bővülése eredményezte. Németország az átlagot hozta. A német növekedés motorja az újonnan csatlakozott országokba irányuló export volt. A spanyol vagy az ír GDP nagymértékben a kiviteltől függ. A spanyoloknál ugyan az elmúlt években jól ment az export, de ahhoz nem eléggé, hogy kihúzza az országot a kátyúból. Túlságosan alacsony volt a belső kereslet. A periféria országainak belső, strukturális reformokra lenne szüksége. A változtatásoknak elsősorban a munkaerőpiacot kellene rugalmasabbá tenniük. De fontos lenne a cégekre vonatkozó szabályozás átalakítása is. A jelenlegi szisztéma visszafogja a versenyt, és megakadályozza az árak alkalmazkodását. Segítene azonban az is, ha a német gazdaság kapcsolna erőteljesebb tempóra.

Három olyan tényező van, amely felpörgetné a német motorokat, és így kihúzná a kátyúból az eurózóna egészét is. Elsőként fontos megjegyezni, hogy a német állami kiadások szintje egyike a legalacsonyabbaknak az EU-ban. Ez erősen hátráltatja a gazdasági növekedést. Németországban növelni kellene az állami beruházásokat. Főleg most, hogy az eurózóna kamatszintje ilyen alacsony. A közkiadásokon elérhető haszon magasabb is lenne, mint a külföldi befektetéseken elért hozam. Tény, hogy a németek súlyos veszteségeket szenvedtek el ez utóbbiakon, elég csak az amerikai jelzálogpiaci összeomlásra gondolni.

Másodszor: megengedőbbnek kellene lenni a bevándorlás kérdésében. Néhány évvel ezelőtt Németországba több külföldi munkás érkezett, mint ahányan elhagyták az államot. Ha szélesedne a munkaerőpiac, akkor nagyobb tér nyílna a magasan képzett és specializálódott külföldi munkavállalóknak. Ez javítana a német vállalatok hatékonyságán. Egyébként nem is feltétlenül szükséges, hogy kiváló minőségű munkaerő vándoroljon be. Képzésekkel, nyelvoktatással segíteni lehet a beilleszkedést. Ez hasznos befektetés lenne, ráadásul enyhítené a magas munkanélküliséggel kínlódó országok gondjait.

Harmadszor: a szolgáltató szektor néhány része túlszabályozott. A liberalizáció élénkítené a versenyt és gyorsítaná a növekedést. A mozgékonyabb szolgáltatások javítanák a feldolgozóipar hatékonyságát is. Új munkahelyek jönnének létre, ezek megnyílnának a bevándorlók előtt is. Lehetővé válna az is, hogy a feldolgozóipar és a szolgáltatások még jobban összeolvadjanak. A hatékonyság javulása a bérek emelkedéséhez vezetne, s ez tovább növelné a keresletet a külföldi termékek iránt.

Az eurózóna hangulatindexei javulást mutatnak. De a fenntartható, egészséges gazdasági növekedéshez további lépések szükségesek. Ezek közé tartoznak a periféria országaitól elvárt reformok, de ugyanúgy például az is, hogy Németország határozott lépéseket tegyen bankjai mérlegeinek kitisztítására és bevezesse a bankuniót. Ha elmaradnak ezek a döntések, akkor a munkanélküliség még sokáig magas marad az eurózónában.

(A szerző a brüsszeli Bruegel Intézet igazgatója)
Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Félelmek és tények

Lánczi Tamás személyes álláspontja

Családi pótlék itt és ott

Kiszelly Zoltán nézőpontja

Pontozással nyert az EU

Kína igen ügyesen Oroszországot használja fel saját érdekei előmozdítására

A holland választás tanulságai: „jó” populizmus és mélyreható vita

A hollandok elmúlt 15-20 éve azt mutatja meg nekünk, hogy az olykor késhegyre menő vitáknak komoly hozadéka van

top200