brusszel


Hiába minden igyekezet az Európai Unióban?

Figyelő Online
2013.07.22  13:04   
mail
nyomtatás
Mind az eurózónában, mind az Európai Unió egészében nőtt az államadósság hazai össztermékhez (GDP) viszonyított aránya az első negyedévben - közölte hétfőn az Eurostat.
Az unió statisztikai hivatalának adatai szerint az eurózónában az előző negyedévhez képest 90,6 százalékról 92,2 százalékra, az unió 27 tagállamában pedig 85,2 százalékról 85,9 százalékra emelkedett az államháztartások GDP-arányos adóssága.

A múlt év első negyedének végén az eurózóna összesített adósságállománya a GDP 88,2 százalékára, az unió egészében pedig a GDP 88,3 százalékára rúgott az államháztartások adósságállománya.A legmagasabb, 160,5 százalék Görögországban volt az arány, majd Olaszország (130,3 százalék), Portugália (127,2 százalék) és Írország (125,1 százalék) következik.

A legalacsonyabb rátát 10 százalékkal Észtországban regisztrálták, őt követi Bulgária (18 százalék) és Luxemburg (22,4 százalék).A múlt év utolsó negyedével összevetve 21 tagállamban nőtt, hatban pedig csökkent az államadósság aránya. A növekedésben Írország vezeti a sort 7,7 százalékpontos emelkedéssel, utána Belgium (+4,7 százalékpont) és Spanyolország (+4 százalékpont) jön. Ezzel szemben Lettországban 1,5 százalékpontos, Dániában 0,8 százalékpontos és Németországban 0,7 százalékpontos csökkenést mutattak ki.

A magyar államháztartás GDP arányos adóssága március végén az Eurostat adatai szerint 23 339 510 millió forint, a GDP 82,4 százaléka volt. Az előző negyedév végén 22 385 620 millió forint, a múlt év első negyedének a végén pedig 22 402 732 millió forint, a GDP 79,2 százaléka, illetve 79,9 százaléka volt az adósságállomány.

Az adatok megegyeznek az MNB által július elején közölt előzetes adatokkal. Az államadósság negyedéves növekedésében döntő szerepe volt a februári 3,25 milliárd dolláros kötvény-kibocsátásnak.
Kapcsolódó cikkek
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.