brusszel


Nőtt az EU-források romániai felhasználása

Figyelő Online
2013.12.31  13:12   
mail
nyomtatás
Románia a 2013-as év végére 33,47 százalékra javította az Európai Unió által biztosított kohéziós és strukturális alapok felhasználási arányát - közölte kedden a bukaresti Európai Alapok Minisztériuma.
Amint a tárca honlapján közzétett mérlegadatokból kiderül, Románia 2007-es EU-csatlakozása óta a 2013-as volt az első olyan év, amelyikben az ország több pénzhez jutott az Európai Unió alapjaiból, mint amennyit befizetett a közös költségvetésbe.

Míg a 2013-ban befizetett összeget 1,58 milliárd euróra becsülte a tárca, a Románia számára megtérített összeg meghaladta a 2,88 milliárd eurót.A minisztérium közleménye szerint Bukarest 2007 óta 6,43 milliárd euró megtérítését kérte az Európai Bizottságtól. Az összegből 5,09 milliárd eurót meg is kapott, 1,34 milliárd euró megtérítése még hátra van.

Az idén lehívott 3,54 milliárd euró meghaladja azt az összeget, amelyet az országnak 2007 és 2012 között sikerült lehívnia. Eugen Teodorovici tárcavezető úgy ítélte meg, az EU forrásai 2013-ban jelentős mértékben hozzájárultak a román gazdaság fejlődéséhez. "Románia két jelentős eredményt ért el ebben az évben: a források felhasználási aránya nagyobb ütemben nőtt mint tervezési ciklus összes korábbi évében, és az országunk egyetlen eurót sem veszített el a számára elkülönített kohéziós és strukturális alapokból" - idézte a közlemény a minisztert.

A tárcavezető arra utalt, hogy a román kormánynak sikerült elérnie: a 2007-2013-as ciklusban fel nem használt forrásai terhére folytassa az elkövetkező három évben az autópálya-építési programját.Eugen Teodorovici azt ígérte, hogy 2014-ben jelentősen egyszerűsítik az EU-források lehívási rendszerét, hogy a gazdaság minél nagyobb mértékben használhassa fel a Románia számára elkülönített brüsszeli pénzkeretet.
Kapcsolódó cikkek
MTI
mail
nyomtatás
címkék: RomániaEU

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.