brusszel


Még soha nem költött ennyit a brit olajipar

Figyelő Online
2013.08.21  15:53   
mail
nyomtatás
Az olaj- és gázipari vállalatok az Északi-tenger nagy-britanniai felségvizein az idén nagyobb összeget (13,5 milliárd font-sterlinget) fordítanának a termelési infrastruktúra modernizálására, kapacitásnövelő beruházásokra, mint valaha.
A beruházásokra szükség is lesz, mivel a brit mezők kitermelési infrastruktúrája az egyik legelavultabbnak számít a világon. A brit kontinentális talapzaton a kitermelés folyamatosan csökkent az 1999-ben és 2000-ben elért napi 4 millió hordó olaj-egyenértékről (boepd) részben a mezők természetes kimerülése, részben a termelési kapacitás bővítésének magas költségei miatt.

A kitermelés tavaly 14,5 százalékkal, 2011-ben pedig 18 százalékkal esett vissza.A mezők csökkenő hozama és a kitermelés romló hatékonysága miatt a brit Oil & Gas UK ágazati képviseleti szerv napi 1,45 millió hordó olaj-egyenértékre csökkentette idei kitermelési előrejelzését a korábbi 1,5 millióról, de figyelmeztetett, hogy a hozam akár 1,2 millió boepd-re is visszaeshet.

Az Oil & Gas UK egyúttal 2017-ről az évtized végére tolta ki a napi 2 millió boepd kitermelés elérésének határidejét az alacsony kitermelési hatékonyságra hivatkozva. A mezők kitermelési hatékonysága, vagyis a tényleges kitermelésnek a technológiával elméletileg elérhetőhöz mért aránya a 2005-2006-ban jellemző 80 százalékról 2012-ben 60 százalékra esett.

Az elavult technológia és infrastruktúra miatt csökkenő hatékonyság egyúttal a rendszer megbízhatóságát is rontja, ami több karbantartási leálláshoz, termeléskieséshez vezet. Az északi-tengeri platformokon a termelés évente átlagosan 146 napig szünetel, olajat és gázt jellemzően az évnek csak 60 százalékában termelnek ki, szemben a 2004-es 80 százalékkal.

A jelenleg alkalmazott kitermelés technológia emellett a készleteknek legfeljebb 50 százalékos felszínre hozatalát teszi lehetővé, ami fejlettebb technológia alkalmazásával növelhető lenne. A tervezett 13,5 milliárd font-sterling (15,8 milliárd euró, mintegy 4700 milliárd forint) rekordnagyságú, a két évvel ezelőttit 6 milliárd fonttal meghaladó beruházási összeget Malcom Webb, az Oil & Gas UK vezérigazgatója az olajipari vállalatok részben a brit és a skót regionális kormányzat adócsökkentéseinek köszönhetően megnövekedett beruházási hajlandóságának tulajdonította.

Rámutatott azonban, hogy a növekvő beruházási hajlandóság egyúttal azt is jelzi, hogy a vállalatok hosszabb távon jövedelmező perspektívát látnak az északi-tengeri lelőhelyek kiaknázásában. Az John Swinney skóciai pénzügyminiszter az Oil & Gas UK éves eredmény beszámolójának alkalmából tartott tájékoztatón elmondta, hogy a skóciai felségvizeken 2050-ig biztosítva látja az olaj- és a földgáz kereskedelmi nagyságrendű kitermelését.

Malcom Webb rámutatott, hogy az északi-tengeri olaj- és földgázkitermelés évi közel 40 milliárd font-sterlinggel járul hozzá a brit bruttó hazai termékhez. Ezen belül a kitermelés maga 32 milliárd fonttal, a technológiai export pedig további mintegy 7 milliárd fonttal. Az ágazat vállalatai Nagy-Britanniában 450 ezer alkalmazottat foglalkoztatnak.
Kapcsolódó cikkek
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.