brusszel


Növünk, növögetünk

Suppan Gergely a gazdasági növekedésről
Figyelő Online - Suppan Gergely
2013.08.22  11:00   
mail
nyomtatás
A hazai GDP 0,5 százalékkal nőtt a második negyedévben az egy évvel korábbihoz képest, míg 0,1 százalékkal az előző negyedévhez képest.


A növekedést a mezőgazdaság és az építőipar húzta. Az ipari termelés alig nőtt, a szolgáltatások pedig vegyesen teljesítettek, közülük a kiskereskedelmi forgalom és a szálláshely-szolgáltatás bővült. A fogyasztás feltehetően kissé emelkedett, amit a kiskereskedelmi és szálláshely-szolgáltatási adatok tükröznek. Az áruk nettó exportja nem mutatott meggyőző bővülést, azonban a szolgáltatások nettó exportja a külföldiek által igénybe vett vendégéjszakák számának növekedése miatt hozzájárulhatott a GDP-hez. A készletek változása szintén szerepet játszhatott a pozitív adatban, részben a kedvezőbb mezőgazdasági termelés miatt. A beruházások zsugorodása folytatódhatott, annak ellenére, hogy az építőipar statisztikái mintegy 10 százalékos emelkedést mutattak a negyedév során.

A második fél évben a külső kereslet javulhat. Ezt a legfrissebb európai és német konjunktúramutatók, valamint a vártnál jobb német és francia GDP-adatok is alátámasztják. Az Audi autógyár termelésének fokozatos felfutása szintén lökést adhat a gazdaságnak. A kiskereskedelmi forgalom visszaállhat a 2 százalék körüli tempóra, ami az év végén egyrészt bázishatások, másrészt a pedagógus- és egészségügyi béremelések hatására tovább gyorsulhat. A javuló külső és belső keresleti kilátások élénkíthetik a beruházási szándékot, erre rásegíthet az MNB Növekedési hitelprogramja. A fejlesztéseket az EU-s pénzek gyorsuló lehívása is élénkítheti.

Mindezek hatására a GDP emelkedésének gyorsulására számítunk, amit a tavalyi utolsó negyedéves igen gyenge bázis fokozhat. Így az idén a GDP bővülése elérheti a 0,7, jövőre pedig az 1,7 százalékot. A rövid távú kilátások alapján reális lehet annak az esélye, hogy a magyar gazdaság újra növekedési pályára áll. A kérdés így inkább az, hogy ez fenntartható lesz-e, menynyire lesz gyors, illetve fokozható-e tovább. Közismert, hogy beruházások nélkül nincs bővülés. A fejlesztések pedig nagymértékben összefüggnek a hitelezéssel. Mivel a hazai gazdaság a válság előtti években az elégtelen megtakarítások miatt külső hitelek bevonására épült, az ország külső adóssága fenntarthatatlan méretűre nőtt. Ennek leépítése szükségszerű, így a hazai gazdasági szereplőknek csökkenteniük kell az adósságukat. A háztartásoknak a megtakarítások növelésére kell törekedniük.

Ez vezethet el ahhoz az ideális helyzethez, hogy a hazai adósság- és hitelállományok hazai megtakarításokból legyenek finanszírozva, ez minimálisra csökkenthetné az ország sérülékenységét. Ezek a folyamatok a válság kitörése óta elkezdődtek. Így a növekedés valószínűleg fenntartható pályára kerülhet. A probléma csak az, hogy ameddig az egyes szereplők adósságtörlesztéssel, illetve a megtakarítások növelésével vannak elfoglalva, addig kevesebb jut fogyasztásra, beruházásra. Hosszabb távon azonban éppen a megtakarítások gyarapodása szükséges a fejlesztések növeléséhez. Az előbbi bekezdésben a fogyasztás és esetleg a beruházások növekedését jeleztem előre, ami a jelenlegi folyamatok alapján reális lehet. Azonban nyilvánvaló, hogy amíg a hatalmas külső adósság fennáll, a belső tényezők aligha lehetnek a gazdaság motorjai.

Éppen ezért a hazai gazdaság szempontjából kulcsfontosságú, hogy mennyire tudja azt húzni a külső kereslet. Hazánk legfontosabb exportpiacai, így az euróövezet és ezen belül is Németország kilábalni látszik a receszszióból. A német gazdaság különösen erős. Így legalább nem ellenszélben, hanem hátszélben kell vitorláznunk. Az európai gazdaság bővülése a felhalmozott adósságok miatt azonban szerény mértékű lehet. A beruházások az európai országok többségében szintén visszaestek, csökkentve a potenciális GDP-t. A régió országaiban szintén nincs sok esély a válság előtt látott látványos gazdasági fellendüléshez. Így a következő években egy fenntarthatóbb, de lassú növekedésre lehet számítani mind Európában, mind a régióban, mind hazánkban.
Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás
címkék: GDP

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Félelmek és tények

Lánczi Tamás személyes álláspontja

Családi pótlék itt és ott

Kiszelly Zoltán nézőpontja

Pontozással nyert az EU

Kína igen ügyesen Oroszországot használja fel saját érdekei előmozdítására

A holland választás tanulságai: „jó” populizmus és mélyreható vita

A hollandok elmúlt 15-20 éve azt mutatja meg nekünk, hogy az olykor késhegyre menő vitáknak komoly hozadéka van

top200