ÚJ INNOVÁCIÓS IRÁNYOK A MICROSOFTNÁL
Steve Balmer, a Microsoft vezetője a közelmúltban meghirdette a cég globális reorganizációját, amely az operatív szintek átszervezését jelenti abból a célból, hogy a nagy riválisok, az Apple és a Google által az utóbbi években megszerzett területeket a Microsoft behozza és más piaci szegmensben is realizálja azt a sikert, amelyet az Xbox világméretű menetelése jelent. A Microsoft alapvető pénztermelő szoftvere, a Windows 8 továbbra is sikeres és a cég bevételeinek nagy részét adja, ugyanakkor a fő jövőbeli kihívást a mobil eszközök tömegesedő használata jelenti a Microsoft számára. Így a mobilos fejlesztési területek és a Windows Phone platform, illetve a Microsoft új felhő szolgáltatása, a Windows Azure kap kiemelt fókuszt a fejlesztésekben - írta heti cikkében a Financial Times.
Szentpéterváron pedig, az Imagine Cup diák- és startup versenyen már érezni lehetett ennek a piaci előszelét, hiszen szinte minden a Microsoft új eszközeiről és platformjairól szólt: számos innovatív ötletet mutattak be Angolából, Kanadából vagy akár Malajziából érkező huszonéves fiatalok a Windows 8, Windows Phone és Windows Azure platformokon.
Steve Guggenheimer a világcég egyik alelnöke (Microsoft Corporate Vice President), a verseny döntőjének díjátadó beszédében, Szentpéterváron elmondta: „Manapság mindenki startup-ot épít és ez így is van rendjén, hiszen a Microsoft is így indult. Az Imagine Cup-ot azért indítottuk, hogy a diákok részére lehetőséget adjunk a kreatív és inspiratív ötleteik elindítására és kipróbálására a Microsoft eszközei segítségével."
Képünkön Steve Guggenheimer beszéde.
A 87 versenyző csapat csaknem harmada az „Innováció" témában mutatott be ötleteket és a „Játék" kategóriában 19 csapat került a döntőbe. Ez is mutatja az új trendeket, hiszen korábban a versenyprogram az oktatásra és a technológiára fókuszált, az idén pedig már az Innováció és a Világpolgárság kapta a fő szerepet. A három kategóriában nyertes csapatok fejenként 50-50 ezer dolláros díjakat kaptak.
ANGOLOK NYERTÉK AZ INNOVÁCIÓS DÍJAT
Az innovációs fődíjat az angol diákcsapat kapta meg a SOUNDSynk Windows Phone applikációval, amely a amely a wifin vagy bluetooth-on összekapcsolódó okostelefonokból készít virtuális zenekart azáltal, hogy tökéletesen összehangolja ugyanannak a dalnak egyszerre több készüléken történő lejátszását.
A „Világpolgárság" elnevezésű fődíjat a portugál Anna Ferraz vezette „For a Better World" csapat nyerte meg egy olyan számítógépes programmal, amely gyorsan és hatékonyan detektálja a betegek vércsoportját. A „Game" fődíjat az osztrák Zeppelin Studio nyerte egy érdekes ötlettel megbolondított platform játékkal..
Magyarországot a Plan B Labs diákcsapat képviselte (nyilatkozatukat lásd lentebb is), akik ugyan nem nyertek díjat, de több zsűritag tetszését is elnyerte a LearnInvisible nevű játékos nyelvtanuló program, amelyet mobileszközökön lehet használni.
*
Képünkön a Plan B Labs magyar csapat.
STARTUP NYITÁS
A szentpétervári konferencián Kurt Steck, a Microsoft Audience and Platform marketing menedzsere a Figyelo.hu kérdésére elmondta, hogy a Microsoft a BizSpark programmal évek óta támogatja a startup cégek elindulását. Azok a mikrocégek, amelyek részt vesznek a programban, a Microsoft szoftvereit akár teljesen díjmentesen is használhatják. A Microsoft - a BizSpark program révén - 2008 óta foglalkozik startup-ok támogatásával és ez alatt az idő alatt csaknem 100 országból, mintegy 45.000 mikrovállalkozást támogattak. 2012-ben alapították a Bing Fund-ot, amely 50-100 ezer dollár közötti magvető tőkét fektet be cégenként. Majd a Bing Fund átalakításával, és a tőkeprogram folytatásaként három hete hozták létre a Microsoft Ventures programot, amelyben várhatóan a korábbinál magasabb tőkejuttatással fogják segíteni a legtehetségesebb startup-okat.
A hamarosan 5 regionális helyszínen induló program várhatóan úgynevezett átváltható kölcsönt (convertible loan) ad a programot működtető akcelerátorokon keresztül a startup-oknak. A regionális központok Seattle, Tel Aviv és Moszkva mellett várhatóan Indiában, Kínában. Európában pedig Párizsban és Berlinben lesznek. Brooke E. Lloyd, a Microsoft amerikai startupokért felelős menedzsere a Figyelo.hu további érdeklődésére megerősítette, hogy várhatóan évi 5-10 kockázati tőkebefektetést szeretnének indítani a Microsoft Ventures révén, azonban ennek részletei egyelőre nem ismertek. Egyébként a piacvezetők hasonló tőketársaságokat működtetnek évek óta, így a Google Ventures évi több tucatnyi befektetést végez startupokban és az Intel Capital is aktív, amely a közel múltban a Finext tőkealap által finanszírozott, Webcam Laboratories céggel folytatott tárgyalásokat a lehetséges befektetésről, amely a Figyelo.hu információi szerint egyelőre nem valósult meg.
És akkor jöjjenek a hivatalos eredmények
Imagine Cup: innovatív alkalmazásokat díjazott a Microsoft több mint 1 millió dollár értékben
A Microsoft kihirdette a világ egyik legrangosabb technológiai diákversenyének, a 11. alkalommal megrendezett Microsoft Imagine Cup-nak a győzteseit. A megmérettetésen fiatal fejlesztők és jövendőbeli vállalkozók vettek részt projektjeikkel.
Az országos fordulók és az online selejtezők után 71 ország 87 diákcsapata mérkőzött meg a nemzetközi döntőben. A résztvevő nyertes csapatoknak a Microsoft 1 millió dollárt meghaladó értékben osztott ki pénz- és egyéb jutalmakat az egy éven át zajló megmérettetésben.
„Hihetetlenül inspiráló érzés a világ legokosabb fiataljaival egy levegőt szívni. Biztos vagyok benne, hogy az elmúlt napokban megismerhettem az elkövetkező évtizedek legjobb tudósait, kutatóit, fejlesztőit, akik valóban képesek lesznek jobb és szórakoztatóbb hellyé tenni a világot, amiben élünk!" - mondta el Grósz Judit, a Microsoft Magyarország új technológiák meghonosításáért felelős igazgatója.
„Sajnos nem nyertünk a nyelvtanulást megkönnyítő LearnInvisible alkalmazásunkkal, de ennek ellenére kizárólag pozitív érzésekkel távozunk az Imagine Cup döntőjéről. Rengeteg olyan projektet ismerhettünk meg az egészségügy, az energiatakarékosság, a környezetvédelem vagy az oktatás területéről, amelyek milliók életét tehetik könnyebbé. Őszintén kívánom, hogy ezek közül minél többel fogok találkozni a következő években!" - mondta el Bodor Adri, a PlanB Labs csapat tagja.
Az idei győztes ötletek spektruma a hordozható - és ezáltal a gyorsabb beavatkozás miatt életmentő fontosságú -, vércsoport-mérő eszköztől a lidércfényre építő mobiljátékon át a játékos kvízekkel és rejtvényekkel operáló turisztikai mobilalkalmazásokig terjedt.
Az Imagine Cup idei nyertesei (kategóriák szerint, végén a projekt neve):
Innováció
- Első helyezett, 50,000 $: Team Colinked, Egyesült Királyság, projekt: SoundSYNK
- Második helyezett, 10,000 $: Team DORA, Szlovénia, projekt: DORA
- Harmadik helyezett, 5,000 $: Team MYRA, Thaiföld, projekt: SkyPACS
Játék
- Első helyezett, 50,000 $: Team Zeppelin Studio, Ausztria, projekt: Schein
- Második helyezett, 10,000 $: Team Solite Studio, Indonézia, projekt: Save the Hamsters
- Harmadik helyezett, 5,000 $: Team Banzai Lightning, Franciaország, projekt: Seed
World Citizenship („Segít a technológia"):
- Első helyezett, 50,000 $: Team for a Better World, Portugália, projekt: For a Better World
- Második helyezett, 10,000 $: Team Omni-Hearing Solution, Tajvan, projekt: Omni-Hearing Solution
- Harmadik helyezett, 5,000 $: Team Confufish Royale, Ausztrália, projekt: Foodbank Local
És Még:
Az Imagine Cup Challenge nyertesei:
Idén az Imagine Cup-on három, kizárólag online fordulókat tartalmazó kategóriában is indulhattak a diákok. A feladatok megoldása során a tanulással vagy alkalmazásfejlesztéssel kapcsolatos projekteket Windows Azure-ban, Windows Phone-on vagy Windows 8-ban kellett elkészíteniük.
Windows Azure Challenge:
- Első helyezett, 10,000 $: Team Y-Nots, India, projekt: Zoik It!
- Második helyezett, 5,000 $: Team nlife, Ukrajna, projekt: onQuests
- Harmadik helyezett, 3,000 $: Team LetssGo, Kína, projekt: Get & Put
Windows Phone Challenge:
- Első helyezett, 10,000 $: Team vSoft Studio, Szingapúr, projekt: Speak Reminder
- Második helyezett, 5,000 $: Team WeRule, Lengyelország, projekt: Modern Drug Test
- Harmadik helyezett, 3,000 $: Team front, Lengyelország, projekt: Cope
Windows 8 Apps Challenge:
- Első helyezett, 10,000 $: Team TeamNameException, Olaszország, projekt: Ulixes
- Második helyezett, 5,000 $: Team Wordsapp, Németország, projekt: Wordsapp
- Harmadik helyezett, 3,000 $: Team Clever Mind, Thaiföld, projekt: Vocable World
Jövőre jön az Imagine Cup 2014, amely a Microsoft központjában, Redmondban lesz.
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.