brusszel


Összefoghat Európa Kína ellen

Figyelő Online
2013.06.05  15:57   
mail
nyomtatás
Francois Hollande francia államfő szerdán egyeztetést kért a 27 uniós tagállam között a Kínával szembeni kereskedelmi tárgyalásokon való szolidáris álláspont kialakítására.
"A köztársasági elnök azt szeretné, hogy az Európai Bizottság indítsa el a folyamatot egy találkozó érdekében, amelyen a 27-ek szolidáris álláspontot alakítanak ki" - fogalmazott Najat Vallaud-Belkacem kormányszóvivő a szerdai kormányülést követően.

A bejelentés előzménye, hogy miután az Európai Bizottság kedden dömpingellenes vámot vetetett ki a kínai napelemekre, a kínai kereskedelmi minisztérium (MOFCOM) honlapján azt közölte, hogy vizsgálatot indít az Európai Unióból származó borokkal szemben. Francia elemzők szerint ez kereskedelmi háborút vetít elő az Európai Unió és Kína között.

Miután az európai intézmények tárgyalási politikáját a kölcsönösség elve vezérli, a francia kormányszóvivő szerint ez "az igazságosság elvét" is feltételezné a kereskedelmi kapcsolatokban. "A kapcsolatok kerete jelenleg nem kiegyenlített" - hívta fel a figyelmet a francia politikus. Szerinte "egyértelmű, hogy igényesebbnek kell lennünk", ami "27 ország esetében természetesen erőt jelent". Hozzátette: "Az európai országok között elengedhetetlen a kohézió a kereskedelmi témákban".

Stéphane Le Foll agrárminiszter arra hívta fel a figyelmet, hogy az európai agrárpolitikának megfelelően az európai borok semmilyen exporttámogatást nem élveznek. Az európai borokkal kapcsolatos kínai bejelentés hatalmas nyugtalanságot váltott ki a francia bortermelők körében. Az uniós államok évente 1 milliárd euró értékben exportálnak borokat és egyéb szeszes italokat Kínába.

A legnagyobb beszállító Franciaország: tavaly 140 millió liter bort adott el az ázsiai országban 788 millió dollár értében a kínai vámhivatal adatai szerint. A híres bordeaux-i borok tíz százaléka a kínai piacra készül, a teljes export negyede. Ami Magyarország helyzetét illeti, a borok a Kínába irányuló export jelentős és egyre fontosabb árucikkei, 2011-ben 1,9 millió euró értékben adtak el magyar borokat Kínában, tavaly - a becslések szerint - körülbelül 15-20 százalékos volt a forgalom növekedése.

A szakemberek egyetértenek abban, hogy a kínai fél 2012 augusztusa óta lebegtetett, most meghozott döntése fájdalmas lépés az unió számára.
Kapcsolódó cikkek
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.