brusszel


Pazarló volt a rendszer? - Drasztikus változást hoz a szeptember

Figyelő Online
2013.09.16  07:00   
mail
nyomtatás
Nagy kiadásokra és évekig húzódó tanfolyamokra számíthat, aki szeptember után jelentkezik valamelyik OKJ-s képzésre. Az ősztől életbe lépő új szabályozás miatt ugyanis drasztikusan megemelkednek az óraszámok, ezáltal pedig a képzéshez tartozó költségek is. Becslések szerint egy korábban pár hónapig tartó tanfolyam akár másfél évvel is hosszabb lehet, ráadásul több százezer forinttal is többe kerülhet. A tanárok egyelőre azt sem tudják, mit tanítanak majd és hogy kinek, ilyen feltételek mellett ugyanis jobban megéri főiskolára vagy egyetemre menni.
Teljesen felforgatja a hazai felnőttképzés rendszerét, hogy szeptembertől a szakiskolai képzések időtartamához igazítják az OKJ-s tanfolyamok óraszámát. Ha például valaki egy olyan szakmát sajátítana el, amely a rendes iskolai képzésben két évet, azaz 2400 órát vesz igénybe, akkor ennek a felét, 1200 órát kell OKJ-s tanfolyamon eltöltenie. Heti kétszer 4-5 órával számolva ez azt jelenti, hogy a korábban néhány hónap alatt elvégezhető tanfolyamok három évig tartó tortúrává változnak - nyilatkozta a Figyelő Onlinenak Lakos István, a Felnőttképzési Szövetség elnöke, aki szerint egyes szakmák esetében nevetséges a felduzzasztott óraszám.

A hosszú tanfolyamok ráadásul magasabb költségekkel is járnak, ezeknél a képzéseknél ugyanis a kiadások nagy része a tanárok munkabéréből ered. Becslések szerint ugyanazért az OKJ-s tanfolyamért szeptembertől akár háromszor-négyszer is többet kell majd fizetni, így sokak számára ugyanúgy megfizethetetlen marad, mint az egyetemi és főiskolai képzések. Lakos István szerint ez jelentheti a legnagyobb problémát, hiszen a tanulni vágyók joggal gondolhatják, hogy ha már több évig fizetnek több százezer forintot, akkor jobban megéri OKJ helyett valamelyik felsőoktatási intézményben tanulni. Az OKJ-s képzésekkel foglalkozó cégek emiatt komoly gondba kerülhetnek - tette hozzá.

A kormány azzal indokolta az óraszámok megemelését, hogy az utóbbi években annyira lecsökkent a képzések időtartama, hogy az már a minőség rovására ment. A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szerint tekintettel kellett lenni arra, hogy az eltérő képzési rendszerekben végzőknek azonos feltételek szerinti szakmai vizsgát kell tenniük, így az elsajátítandó ismereteknek is meg kell egyezniük.

A több munkakör betöltésére is képesítő „tartalmasabb" szakképesítések (pl. villanyszerelő, szakács, gépi forgácsoló, mezőgazdasági gépész) esetén a szakmai tartalommal összhangban határozták meg az időkeretet, amely így többnyire 960-1440 órára nőtt.

Roham az utolsó „rövid" tanfolyamokért

A változások miatt augusztus végén megrohamozták az OKJ-s képzéseket adó intézményeket. Ezt mutatják a melyiksuli.hu adatai is, amelyek szerint az egész évben folyamatosan induló OKJ tanfolyamokra idén augusztusban jelentkezett a résztvevők egynegyede. A honlap becslése szerint a tavalyi évhez hasonló augusztusi fellendülés után jelentősen visszaeshet az érdeklődés az OKJ tanfolyamok iránt, bár még néhány hétig valószínűleg be lehet csatlakozni az augusztusban elindított képzésekre, ahol erre a létszám még lehetőséget ad.


Sokan tehát előrehozták jelentkezésüket, hogy még a régi OKJ feltételei szerint szerezhessenek szakképesítést. Ez azonban óhatatlanul a későbbi, őszi keresletet veti majd vissza, pedig az őszi hónapok a tavalyi évben átlag felett járultak hozzá az egész évben jelentkezők arányához. A legtöbb felnőttképző intézmény egyelőre kivár az új OKJ képzésekre vonatkozó ajánlatai kidolgozásával, új OKJ-s tanfolyamokat a legtöbben csak év végén vagy jövő év elején indítanak, amely átmenetileg a felnőttképzési kínálat szűküléséhez vezethet.

Véget vet a pazarlásnak a kormány?
Az OKJ-s képzéseket szervező cégek helyzetét tovább nehezíti, hogy visszaestek a piac harmadát jelentő céges megrendelések is. A kormány egyik korábbi intézkedése szerint ugyanis a szakképzési hozzájárulásból már nem lehet finanszírozni a saját dolgozók képzését. (Erre csak akkor van lehetőség, ha egy cég havonta legalább 45 gyakornokot foglalkoztat.) A Figyelő Online információi szerint ennek a szabálynak a módosítását jelenleg nem tervezi az NGM, miután álláspontjuk szerint a korábbi rendszer kimutathatóan pazarló volt. A szakképzési hozzájárulás jelenleg 54,8 milliárd forintos bevételt jelent az államnak, amelyet tárgyi fejlesztésre, működtetési költségekre; ösztöndíjra; illetve a beruházásösztönző támogatásokra költik.

Főbb változások szeptembertől- A megszerezhető szakmák, OKJ-s szakképesítések száma majdnem feleződik, 1300 helyett mindössze 638 szakma közül lehet választani a jövőben.
- A korábbi 22 év helyett 2013 ősztől már csak 21 éves korig ingyenes az első szakképesítés megszerzése nappali tagozatos OKJ-s képzés formájában.
- Jelentősen megnő az OKJ tanfolyamok keretei között, felnőttképzésben elsajátítható szakképzések minimális óraszáma, ezáltal pedig a költségek is.
- Minden részszakképesítés és ráépülés már csak iskolarendszeren kívüli képzés során, tehát költségtérítéses OKJ tanfolyam keretében sajátítható el, szakközépiskolában már nem.
Forrás: melyiksuli.hu

Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.