Az SNS népszerűsége annak ellenére is töretlen, hogy kormányzásuk legelején gyakorlatilag elengedték Koszovót - a „szerbség bölcsője" az előző kormányok számára tabutéma volt, a tárgyalási kísérletek mindannyiszor gyorsan elérték a piros vonalat, ahonnan a szerb fél nem volt hajlandó továbblépni. Az új miniszterelnök, Ivica Dačić azonban - korábban példátlan módon - nemcsak kezet fogott koszovói kollégájával, de egy sor olyan szerződést is aláírtak, amelyektől Szerbia korábban mereven elzárkózott.
Ami a gazdaságot illeti, nem történt áttörés, a Zastava-gyárat privatizáló Fiat egyre jobban felpörgő termelése valamelyest látszik a GDP-adatokon, de a makrogazdasági mutatók stagnálnak, a munkanélküliség például 27 százalékos...
Akkor mégis minek köszönhető az SNS népszerűsége? Alapvetően korrupcióellenes politikájuknak. A Belgrád-Pristina tárgyalás sorozat minden fordulójára jutott egy-egy jól időzített letartóztatás, ráadásul a szaftosabb fajtából. Több hónapos előzetesbe került például Szerbia egyik leggazdagabb oligarchája, az egyebek mellett az élelmiszer kis- és nagykereskedelmet is szinte monopolizáló Miroslav Mišković, illetve „az elmúlt 12 év" számos vezető politikusa, jobbára persze a DS köreiből. Az elmúlt hét termése például a DS vajdasági parlamenti frakcióvezetőjének letartóztatása - Borislav Novaković az újvidéki Városfejlesztési Hivatal vezetője volt.
A korrupcióellenes harcot Aleksendar Vučić első miniszterelnök-helyettes irányítja, akinek miniszterelnöki kinevezését a szerbek 66 százaléka támogatná. Ilyen támogatottság láttán minden párt az SNS kegyeit keresi, a DS-t sorban hagyják el partnerei a helyi politikában. Az első veszteség Újvidék volt, ahol a szocialisták átállása miatt váltotta a székét éppen csak elfoglaló DS-es polgármestert SNS-es. Több vajdasági településen a VMSZ is az SNS-t választotta (például Nagybecsekereken vagy Óbecsén) - ez korábban elképzelhetetlen lett volna, hiszen a magyar szavazók idegenkedtek az egykori Radikális Pártból kivált Haladóktól, főleg annak akkori vezetője, a jelenlegi államfő Tomislav Nikolić „szendvicses" beszólása miatt. (A 90-es években Nikolić kifejtette, hogy nem bánná, ha a magyarok elhagynák a Vajdaságot, még szendvicset is készítene nekik az útra.)
Belgrádban egészen eddig a hétig megmaradt a DS vezette koalíció. Dragan Djilas, aki egyben a párt elnöke is, 2008 óta volt főpolgármester, vezetése alatt új híd épült Belgrádban, és megújult a tömegközlekedés. A tavalyi választáson is jól szerepelt, ám az ellenzék szerint az erőltetett fejlesztések nehéz anyagi helyzetbe került a város, illetve a közbeszerzések sem voltak transzparensek, ezért bizalmatlansági indítványt nyújtottak be. A szerdai szavazáson - ahogy azt várni lehetett - a szocialisták átálltak az ellenzéki oldalra, így 60-46 arányban megszavazták a főpolgármester eltávolítását.
Belgrádban feltehetően előrehozott önkormányzati választást is kiírnak, ennek várható időpontja a következő év eleje. Friss felmérések szerint a korábban DS-fellegvárnak számító fővárosban megfordult a pártok támogatottsága, a DS 20% alá került, az SNS viszont 40% fölé, ráadásul most az SNS-nek nagyobb a kolaíciókötési potenciálja - így szinte biztosra vehető, hogy Belgrád is a Haladó Párt kezére kerül.
Az SNS ezek után minden erejével a vajdasági tartományi parlamentre koncentrálhat: ez az intézmény egyelőre stabilan a DS kezében van, partnerei a VMSZ és a Vajdasági Szociáldemokrata Liga (LSV). A parlament összetétele miatt az SNS itt csak egészen komplikált és kockázatos politikai manőverek után kerülhetne a hatalom közelébe, ellenben egy előrehozott választás feltehetően itt is az SNS sikerét eredményezné. (Az SNS vajdasági szándékairól hamarosan önálló anyagot jelentetünk meg.)
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.