brusszel


Putyin az Európai Unió ellen lázít

Figyelő Online
2013.07.01  16:50   
mail
nyomtatás
Az orosz államfő az Európai Unió harmadik energiacsomagja elleni közös fellépésre szólította fel az úgynevezett hagyományos gázexportáló országokat hétfőn Moszkvában, a Gázexportáló Országok Fórumának csúcstalálkozóján.
Vlagyimir Putyin jogtalannak nevezte a 2009-ben Brüsszelben elfogadott szabályozást, amely az unió gáz- és árampiacának teljes liberalizálását írja elő, és megfosztja a Gazpromot, valamint más monopol szállítókat a gázszállításában élvezett előnyöktől.

Az orosz államfő szavai szerint az uniós harmadik energiacsomag komolyan akadályozza a hagyományosan az európai piacra szállítók tevékenységét, amelyek évekig fektettek be az európai gázszektorba. "Ilyen körülmények között kulcsfontosságú a gázexportáló országok szolidaritása a jogtalan nyomásgyakorlással szemben, és hatékonyabb a gázkitermelők, és gázszállítók együttes fellépése. Azt akarjuk, hogy az érdekeinket igazságosan vegyék figyelembe" - mondta Vlagyimir Putyin.

Az orosz államfő a szervezetben részt vevő országokat a hosszú távú, stabil gázellátás biztosítására hívta fel. A csúcstalálkozón mások mellett jelen van a venezuelai, a bolíviai és az iráni államfő, valamint az iraki miniszterelnök.Nicolás Maduro venezuelai elnök szerint a hagyományos gázszállító államok fórumát a kőolaj-exportáló országok szervezetéhez hasonló szintre kellene emelni.

Az iráni elnök közölte: igazságtalan, hogy a gázzal rendelkező országok nem részesednek kellőképpen az energiaforrás hasznából, és úgy vélte, hogy a gázexportálóknak világosabb árformulát kell kidolgozniuk.Az orosz államfő szerint a szervezet résztvevőinek új álláspontot kell kialakítaniuk a gázvásárló országokkal való együttműködésben, különös tekintettel arra, hogy a világban erősödik a verseny a különböző energiaforrások kitermelésében és hasznosításában.

A fórumon a gázexportáló országok vezetői várhatóan közös nyilatkozatot fogadnak el. A 2001-ben Teheránban alapított, de jogilag csak 2008-ban létrehozott szervezetnek (angolul Gas Exporting Countries Forum - GECF)) 13 tagállama van: Algéria, Bolívia, Venezuela, Egyiptom, Irán, Nigéria, Katar, Líbia, Omán, Oroszország, Trinidad és Tobago, valamint Egyenlítői Guinea és az Egyesült Arab Emírségek. Megfigyelői státussal Norvégia, Irak, Hollandia és Kazahsztán rendelkezik.Vlagyimir Putyin beszédében elmondta: a moszkvai csúcstalálkozón képviselt gázexportáló országok a világ földgáztartalékának kétharmadával rendelkeznek, és a világ gázexportjának mintegy 50 százalékát adják. A gáz-OPEC-nek is nevezett fórum székhelye Katar fővárosában, Dohában található.

A csoport első csúcstalálkozóját 2011 novemberében is ott tartották. A dohai értekezleten elfogadott nyilatkozat megerősítette az Oroszország számára fontos alapelveket, amelyek szerint a gáz árát a kőolaj és kőolajtermékek világpiaci árához kötötték.
Kapcsolódó cikkek
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.