Rekord tőkekivonás történt
Figyelő Online
2014.01.31 11:29
Közel 10 milliárd dollárt vontak ki egy hét alatt a feltörekvő piacokról a bostoni EPFR Global befektetési alapokat elemző cég adatai szerint. A fejlődő gazdaságú országok részvénypiacain két és fél éve nem volt ekkora egy hétre koncentrált tőkekivonás.
Az EPFR szerint január 22-től 29-ig a feltörekvő országokra specializálódó részvényalapokból 6,9 milliárd dollárt vontak ki a befektetők. Az államkötvényeket vásárló alapokból ugyanakkor 2,7 milliárd dollárt vettek ki.2014 januárjában összesen 12,2 milliárd dollárral csökkent a feltörekvő részvénypiacok forgalma, miközben 2013-ban az egész év alatt is csak 15 milliárd dollár hagyta ott a fejlődő gazdaságú országok részvénypiacait.Az EPFR adati szerint a különböző feltörekvő piacokkal foglalkozó részvényalapokból már a tizennegyedik egymást követő hete szállnak ki a befektetők.
Utoljára 2002 harmadik negyedévében volt ekkora a bizalmatlanság a fejlődő gazdaságú országokkal szemben.Az elmúlt héten a feltörekvő gazdaságok piacain komoly árfolyam-ingadozások rázták meg a nemzeti valutákat. Dél-Afrikában, Indiában és Törökországban is emelték a banki alapkamatot, hogy így próbálják megállítani a valuták gyengülését. A valuták gyengülése kihatott a részvények és az államkötvényekre is, a J.P. Morgan adatai szerint a fejlődő országok államkötvényeinek hozamai 30 bázisponttal nőttek januárban a hónap végére.A fejlődő országokból kivont tőkét a befektetők többsége a fejlett gazdaságú országokba menekíti át. Ilyenkor mindig biztonságosabb befektetésnek tűnnek az amerikai állampapírok vagy az arany. Az arany unciánkénti spotárfolyama január 2-án még 1224 dollár volt, de január 29-én már 1267 dollárra emelkedett.
MTI
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.