brusszel


Rezsifegyver lehet a Főgázból

Figyelő Online - Jandó Zoltán
2014.01.03  15:34   
mail
nyomtatás
Egy a rezsicsökkentések ellenére is viszonylag jó céget vásárolt meg relatíve olcsón az MVM, a Főgáz államosításának azonban ennél sokkal fontosabb hozadéka, hogy vállalat a rezsiháborúban is fontos fegyver lehet.
Ha a korábban remélt kettő nem is jött össze, egy energiaszolgáltatót azért csak sikerült még év vége előtt megvennie az államnak. A Magyar Villamos Művek (MVM) a német RWE-t vásárolta ki a Fővárosi Gázművekből (Főgáz). Az állami energiaóriás a 49,8 százalékos pakettért 41 milliárd forintot fizet, a tranzakciót pedig várhatóan az idei első félévben zárják.

A kabinetnek az akvizícióra mindenképpen szüksége volt, hiszen a korábbi kommunikáció fényében hatalmas blama lett volna, ha egyetlen szolgáltatót sem sikerül megvásárolni a rezsiháború évében. Más kérdés, hogy amennyiben a tranzakcióval egy, a „lakosságot kizsákmányoló, gaz" multi kiszorítása volt a cél, ami a kormányzati szólamokból leginkább kitűnik, akkor a Főgáz-felvásárlás véletlenül sem tekinthető világra szóló sikernek.

A fővárosi gázszolgáltató többségi tulajdonosa ugyanis már korábban is a budapesti önkormányzat volt, azaz a „lakosság kizsákmányolásáról" eddig sem a „gaz" multi döntött.
Ettől függetlenül több okból sem lehet azt mondani, hogy az MVM rossz vételt csinált volna. A legfontosabb, hogy a szolgáltatási terület adottságainak köszönhetően az állam egy igen hatékonyan működő vállalatot vásárolt, talán az egyetlen olyan gázszolgáltatót, amely a rezsicsökkentések ellenére is nyereséges maradt. A kabinet pedig azzal biztosan nem fog törődni, hogy a fővárosi cég kizárólag földrajzi adottságainak köszönhetően termel eremdényt: amennyiben a vállalat a 20 százalékos vágás ellenére is profitabilisan működik, akkor azt biztosan úgy értelmezik, illetve kommunikálják majd, hogy van még a rendszerben pénz, lehet tovább csökkenteni a lakossági árakat.

Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Kiegyezés a székely–holland sörháborúban

Magyar politikai siker is a Csíki Sör Manufaktúra és a Heineken kiegyezése - állítják kormányzati informátoraink.

Bajban a taxisok réme

Lemondott az Uber elnöke, Jeff Jones, miután a cég háza táján egymást érték a botrányok.

Alternatív valóságok

Igencsak eltérő a NOB és a helyiek véleménye 
a tavalyi ötkarikás játékok hagyatékáról, de a rengeteg gond mellett van azért néhány sikersztori is.

Jönnek az automata áruházak

Egyre több, főként a fizikai világban aktív nagyáruház vezeti be a legkülönfélébb online és elektronikus eladásösztönző praktikákat.

top200