brusszel


Újfajta pályázatokat és intézményeket igényel a hazai start-up ökoszisztéma

Figyelő Online
2014.03.27  12:12   frissítve: 2014.03.27 12:16
mail
nyomtatás
Cséfalvay Zoltán szerint a startup vállalkozások innovációihoz szükséges környezet megteremtése a befektetésen kívül újfajta pályázatokat és újfajta intézményeket igényel.
A Nemzetgazdasági Minisztérium gazdaságstratégiáért felelős államtitkára erről a Napi Gazdaság által, "Hogyan lesz Budapest startupfőváros?"címmel rendezett konferencián beszélt csütörtökön Budapesten. A kutatás-fejlesztés és innováció területén véleménye szerint nem szerencsés központi forráselosztó rendszerben, nagy központi pályázatokban gondolkodni. Hangsúlyozta, hogy a startup támogatási rendszert elemekből kell felépíteni, és felidézte, hogy ennek érdekében a kormány több lépést is tett tavaly.

Példakánt említette egyetemek és nagyvállalatok bevonásával induló közös kutatási projektek támogatását, valamint ide sorolta a kockázati tőkeprogram előrehaladását és a BudapestHUB munkacsoport létrejöttét. Hozzátette ugyanakkor, hogy még nagyon sok a teendő ahhoz, hogy Budapest Kelet-Közép-Európa startup központjává váljon.Megemlítette azt is, hogy a 2014-2020 közötti időszakban 140 milliárd forint uniós forrás áll rendelkezésre a startup ökoszisztéma kialakítására.

Cséfalvay Zoltán nagy könnyebbségnek nevezte, hogy az idén január 1-jével megszűnt az NFÜ, szavai szerint ezzel "egy átok szállt le a magyar fejlesztéspolitikáról". Hozzátette, hogy a szervezet nélkül gyorsabban, rugalmasabban lehet az elképezeléseket megvalósítani. Kifejtette, hogy a kormány az idén négy területen próbál előrehaladni a startupok támogatásában. Folytatódik a tavaly elindult "gazella program", emellett a kormány szeretné jobban erősíteni a nagyvállalatok és a startupok közötti kapcsolatot. Olyan megoldásokkal például, hogy nagyvállalatok nyitnak meg kutatási teret, laboratóriumot az induló vállalkozások előtt.

Az államtitkár szerint viszonylag jól kidolgozott állapotban van a spin-off ösztöndíj rendszer, amely lehetőséget teremt az egyetemi kutatási eredményeket közvetlenül hasznosító spin-off vállalakozások támogatására. Szintén előrehaladott állapotban van az az inkubátor program, amely a hazai startupoknak segít eljutni a világ nagy technológiai inkubátor központjaiba.

Az NGM államtitkára beszámolója szerint nemrég Bostonban tárgyalt arról, hogy magyar vállalkozások hogyan tudnak részt venni a világ legnagyobb, MassChallenge elnevezésű startup versenyén. Közölte, hogy április 2-áig lehet jelentkezni Magyarországról is az idei MassChallenge-re, amelynek mintegy 1300 résztvevője van, összdíjazása pedig 1 millió dollár.

Hozzátette, hogy a 2015. évi versenyre való felkészüléshez az idén a szeptember-novemberi időszakban rendeznének Budapesten egy startup versenyt, amelyről a tíz legjobb juthat tovább Bostonba. Az államtitkár távlati célként jelölte meg, hogy 2015 után Budapest legyen a MassChallenge verseny egyik regionális központja.
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.