brusszel


Komoly kockázatot jelent Kína

Figyelő Online
2013.06.06  10:31   frissítve: 2013.06.06 12:41
mail
nyomtatás
Kína jelenti a legfőbb kockázatot a világgazdaságra, az Európával kapcsolatos aggodalmak ugyanakkor enyhültek az egyik legnagyobb londoni pénzügyi szolgáltató csoport csütörtökön ismertetett legújabb befektetői felmérése szerint.
A Barclays londoni befektetési és elemzőrészlege rendszeresen méri a globális adósságfinanszírozás szempontjából alapvető fontosságú japán kötvényalap-kezelői kör hangulatát.A héten elvégzett legfrissebb vizsgálata során a ház azt a kérdést tette fel a felmérésbe bevont japán intézményi kötvénybefektetőknek, hogy szerintük mely térségek jelentik a legnagyobb kockázatot a világgazdaságra.

A válaszadók 79,4 százaléka nevezte meg Kínát, 44,1 százalékuk szerint Európa is jelentős globális kockázati forrás.Kínával kapcsolatban erősödtek, Európa esetében jelentősen enyhültek a befektetői aggodalmak. A ház előző, két hónappal ezelőtti hasonló körkérdésére ugyanennek a befektetői körnek a 75 százaléka jelölte meg Kínát, 70 százalék pedig Európát komoly világgazdasági kockázati forrásként. Romlott a hangulat a Kínán kívüli felzárkózó gazdaságokkal kapcsolatban is.

Ezt az országcsoportot az előző felmérésbe bevont japán intézményi kötvénypiaci befektetők 15 százaléka tartotta számon a világgazdaságra nagy kockázatot jelentő térségek között; a mostani Barclays-felmérés tanúsága szerint arányuk azóta 40 százalékra emelkedett. A kínai gazdaságból - elsősorban is a pénzügyi szektorból - eredő potenciális kockázatokra más nagy londoni házak is felhívták már a figyelmet.

A Moody's Investors Service - a világ legnagyobb nemzetközi hitelminősítő csoportja - minap ismertetett helyzetértékelésében azt állapította meg, hogy egyre nagyobb kockázatokat jelent a kínai pénzügyi rendszeren belül az úgynevezett árnyékbankok növekvő súlya. A Moody's szakértőinek becslése szerint a szabályozott kínai bankszektoron kívüli pénzügyi szolgáltatók által terjesztett hiteltermékek állománya - csak e szolgáltatók alaptermékeit tekintve - 2012 végén elérhette a 21 ezer milliárd jüant, ami a tavalyi kínai hazai össztermék (GDP) 39 százalékának felelt meg.

A hitelminősítő szerint az árnyékbankok működése - mivel átláthatatlan, kevésbé szabályozott hitelfolyósítási gyakorlatról van szó - árfolyambuborékokat hozhat létre, és kockára teheti a pénzügyi stabilitást.Hasonló kockázati megfontolások miatt minősítette le nemrégiben egy másik nemzetközi hitelminősítő, a Fitch Ratings a hazai valutában fennálló kínai államadósság besorolását, azzal a véleményével indokolva a lépést, hogy a kínai gazdaságba kiáramló hitelmennyiség meredek emelkedése miatt nőttek a kínai pénzügyi stabilitást fenyegető kockázatok.

A Fitch - amely az addigi "AA mínusz"-ról egy fokozattal "A plusz" szintre rontotta Kína szuverén hazai adósságának osztályzatát - a leminősítéshez fűzött elemzésében kiemelte, hogy a kínai gazdaságba áramló hiteltömeg 2009 óta sokkal gyorsabban nőtt a hazai össztermék növekedési üteménél. A cég becslése szerint az árnyékbanki szolgáltatások különböző formáit is beleszámítva elérhette a hazai össztermék 198 százalékát a kínai gazdaságba 2012 végéig kiáramlott teljes hitelmennyiség.

Carson Block portfolió-befektető, a Muddy Waters Research nevű, Kínára szakosodott gazdaságelemző csoport alapítója minapi helyzetértékelésében kiemelte, hogy a kínai bankrendszerben mára nagyobb mennyiségű "mérgező eszköz" - vagyis elértéktelenedéssel, nem teljesítővé válással fenyegető követelésállomány - halmozódott fel, mint amennyi a nyugati pénzügyi szektorokban volt a 2008-ban elhatalmasodott globális pénzügyi válság előtt.
Kapcsolódó cikkek
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.