„Milyen izgalmas most Magyarországon és Európában kezdő vállalkozónak lenni! Nehéz szavakba foglalni, hogy mennyire lenyűgöz a Magyarországon található mérnöki, programozó, tervező és tudományos tehetség minősége és még inkább tömege. Magyarország legalább olyan erős ilyen téren, mint bárhol ahol jártam. És én sok helyen jártam, összesen 30 országban dolgoztam." - fejti ki Chris Farkas, az ACME Labs Zrt. magyar származású, de amerikai születésű alapítója és vezérigazgatója. „Továbbá, Brüsszeltől Budapestig, óriási források (kutatástól innovációs alapokig) állnak rendelkezésre azzal a céllal, hogy pont ezen tehetséget segítse tudása értékesítésében Magyarországon."
Chris társalapítója és ACME Labs elnöke, Karády György (képünkön), szintén külföldön nőtt fel és szerezte meg diplomáit és szakmai tudását. Tizenkét éves kora óta a Közel-Keleten és Kanadában nevelkedett majd hosszú ideig Kanadában, az Egyesült Államokban, Nagy Britanniában és Franciaországban élt és dolgozott. Karrierje alatt az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Banknál-nál, a Barings Magán Befektető cégnél majd a francia Astorg Partners-nél dolgozott, ahol magántőke-befektetésekkel (private equity), menedzsment tanácsadással és projektfinanszírozással foglalkozott.
A nemzetközi alapítók mellett már most is számos vállalkozó, és külföldön is tapasztalt fiatal bukkan fel. Itthon felpezsdítőnek hat az a megközelítésük, amely szerint azok a startup cégek, amelyekbe ők befektetnek, egyúttal hivatalosan is az ACME Labs részvényeseivé válnak, így érdekükké válik az újonnan csatlakozó startupok sikere is, kialakítva sajátos ökoszisztémájukat.
Mint Karády György mondja, olyan csapatokat és technológiát keresünk, amelyek képesek iparágakat forradalmasítani; hogy melyik iparágról van szó az kevésbé olyan fontos, mint az ötlet egyedisége. Tipikusan azonban kisebbségi részesedéssel fektetünk be, hogy a következő körös befektetők számára is legyen „hely" az inkubált startupban.
A legnevesebb nemzetközi inkubátorok és akcelerátorok (mint a San Franciscóban alapított Y Combinator vagy londoni SeedCamp) mintáját gyúrták össze és adaptálták a helyi viszonyokra, amely működési modelljük alapját képzi - derül ki Chris Farkas (alábbi képünkön) szavaiból.
Az ACME Labs egyedi megközelítését tükrözi szakmai hozzáállásuk is: Az ACME Labs megtiszteltetésnek érzi, hogy a Nemzetközi Innovációs Hivatal vállalatunkat választotta ki Magyarország négy akkreditált technológiai inkubátori címének egyik nyerteseként. Ennek ellenére, véleményünk, hogy akár ACME Labs-t vagy versenytársaink egyikét választja egy cég (Acquincum, Digital Factory, vagy iCatapult inkubátorokat), nincs rossz választás: mindegyikünk vonzó saját nemében." - fejti ki Chris Farkas. Karády György pedig hozzáteszi: „Szívesen bemutatjuk versenytársainknak azt a vállalkozót, akiről úgy érezzük: ötlete és csapata jobban illeszkedik valamely versenytársunk fókuszához, filozófiájához vagy az ő működési alapelveikhez.
Mit keres az ACME Labs Zrt?
Elsősorban ígéretes embereket, és mint minden befektető, ígéretes ötleteket. Még fontosabb, hogy az ötlet mögött egy ígéretes és motivált csapat álljon, ami sajnos ritkább.
Véleményük szerint egy „Jó Történet" is kell. Úgy látják: egy jó vállalatvezető egyik kritikus szerepe, hogy lelkes hívőket találjon, el tudja adni az álmot: „sell the dream". Bevallottan nem a következő magyar sikertörténetet keresik, inkább a következő nemzetközi sikersztorit, amely Magyarországról ered. „Ez egy fontos megkülönböztetés. Minden eddig befogadott vállalatunk a nemzetközi piacra épít." Jelenleg a cég honlapján öt ilyen projekt található meg.
A startupok nem csak pénzt kapnak, hanem stratégiai, vállalat-gazdálkodási és kockázati tőke tanácsadást is. Bár fókuszuk a magvető és első befektetést (úgynevezett A round) kereső technológiai vállalkozások növekedésének és sikerének elősegítése, ACME dolgozik kis és nagy vállalkozásokkal egyaránt, méghozzá alapítástól sikeres exitig. A jelentkező cégek tőkeigénye lehet 20 ezer euró de akar 10 millió euró is.
Ha pedig a logikus következő lépés egy vállalkozás számára a nemzetközi piacra lépés vagy tőkebevonás Berlinből, Londonból, New Yorkból és/vagy San Franciscóból, ezzel szintén segítenek.
Miben különböznek?
„Eltérően sok ismert programtól, a honlapunkon látható emberek - beleértve ACME Labs másik két Alapító tagját, a Seattle, USA-ban élő és működő Glenn Thomas-t, a cég technológia igazgatóját, és egy éve Budapesten élő de ezidáig szintén külföldön nevelkedett és dolgozó Tolnai Krisztinát, egyben ACME Labs gazdasági igazgatóját - maguk a menedzsment team. És egyben ugyanazon emberek, akik az ingujjat feltűrve beállnak a kiválasztott csapat mellé minden nap, és az éveken keresztül segítséget nyújtanak a cégépítésben" - magyarázza Karády György.
Az óvatos szelektálás folyamata szintén nagyon fontos. Mint kiderül, az elmúlt évben mintegy 200 vállalkozást tekintettek át és 140 bemutatót hallgattak meg. Ezekből mindössze 8 tetszett meg igazán az ACME Labs vezetésének. A nyolcból, 7 vállalkozással dolgoznak most együtt aktívan.
Az ACME term sheet-je (a startup számára szóló hivatalos ajánlat befektetésre) mindössze 3 és fél oldal és egyszerű nyelven van megírva, jogi szakzsargontól mentes. Amelynek legnagyobb előnye a startupok részére - akik több szempontból ebben a lépésben alapozzák meg személyes jövőjüket és sikerre való esélyüket -, az átláthatóság, míg ACME Labs részére az ebből eredő bizalmon alapuló hosszú távú kapcsolat megteremtése befogadott vállalataikkal.
Mi rejlik a névválasztás mögött?
Erre Chris Farkas adja meg a választ: Aki ismeri a Looney Tunes sorozatokat, az tudja, hogy ACME a neve annak a cégnek ahol Prérifarkas rendszeresen beszerzi a cuccokat a találmányaihoz, amivel el próbálja kapni a Gyalogkakukkot. ACME tulajdonképpen álmai gyára. Minden elképzelhető alkalmatosságot lehet kapni, amit azonnal le is szállítanak. Láthatatlan festék? Megvan. Rakéta-meghajtású ugráló-bot? Megvan. Szuper hős felszerelés? Megvan. ACME Labs küldetése, hogy a vállalkozó szellemű startupok álmait valóra váltsa - fejti ki Chris Farkas.
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.