Hibás feltételezésen nyugszik a vállalati stratégia és a végrehajtás különválasztása. Legtöbbször éppen a felelősség áthárítása miatt fulladnak kudarcba a nagyratörő üzleti tervek. A stratégiai tervezés és az ellenőrzött végrehajtás ezzel szemben összehangolt együttműködést és közös felelősségvállalást kívánna - állítja Doug Sundheim vállalati tanácsadó a Harvard Business Review blogbejegyzésében.
A vállalati stratégia megtervezése legtöbbször nagyszabású és innovatív feladat. A stratégiai víziók felvázolását és elfogadását követően azonban a tervek legtöbbször vakvágányra futnak a végrehajtás során. Nem a tervezett módon és ütemben valósulnak meg, rosszabb esetben az egész projectet le kell állítani, vagy elhalasztani. Kudarc esetén a felek egymásra mutogatnak: a stratégia megfogalmazói a végrehajtás inkompetenciáját, lassúságát okolják, a végrehajtás pedig az eleve hibás, elméretezett víziókat kárhoztatja.
A megoldás kézenfekvő, ugyanakkor korántsem elterjedt a vállalatvezetési gyakorlatban. Nem a stratégiai tervezés és a végrehajtás elválasztásán nyugszik a siker, hanem az együttműködésben, a két fél munkafolyamatainak folyamatos összehangolásában és ellenőrzésében. A stratégiai tervezést a későbbi végrehajtó tanácsai mentén kell folytatni, míg ez fordítva is igaz a megvalósítás fázisában. Sundheim szerint a jó stratégának meg kell bizonyosodnia, hogy tervei végrehajthatóak-e, el kell fogadnia a menedzserek beleszólását a munkájába, ugyanakkor vállalnia kell a felelősséget a kivitelezésért is. A sikeres kivitelező már a korai szakaszban együttműködik a stratégiai tervezővel, hogy megértse annak döntéseit. Nem utolsósorban felelősséget kell vállalnia a stratégiai tervezés folyamataiért.
A sikeres tervezési és végrehajtási modell nem a felelősségi körök szigorú elhatárolására koncentrál, inkább a folyamatokon végigvonuló közös felelősséget hangsúlyozza. A stratégák, kivitelezők, vállalatvezetők ott is igyekeznek figyelemmel kísérni a folyamatokat, ahol már megszűnik a munkaköri leírásban meghatározott felelősségi körük.
Doug Sundheim vezetési és stratégiai tanácsadó. Taking Smart Risks: How Sharp Leaders Win When Stakes are High című könyve idén jelent meg.
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.