brusszel


Századvég Times

A szerkesztő álláspontja
Figyelő Online - Baka F. Zoltán
2013.08.15  09:00   
mail
nyomtatás
Ahol üzlet lesz a hírből – ezzel a szlogennel hirdeti magát a Napi Gazdaság, az a lap, amelynek szerkesztősége a minap egy váratlan tulajdonoscserével a kormány szellemi holdudvarában találta magát.
No, nem mintha az eddigi főnök, Spéder Zoltán, a Közép-Európai Média és Kiadó (CEMP) Zrt. irányítója oly távol állna a Fidesztől, de a kötődése nem annyira direkt, mint a Századvégé. Vagy inkább nincs annyira szem előtt, még úgy sem, hogy Spéder az FHB-n keresztül egyre fontosabb, egyre megkerülhetetlenebb szereplőjévé válik a magyar pénzpiacnak, sőt, újabb területek meghódítására készül, mint például a posta. A Századvég kötődése a mostani kurzushoz azonban letagadhatatlan. Ez a műhely dúskál az állami megrendelésekben, milliárdokkal tömik ki a kasszáját a minisztériumok, s az sem titok, hogy a stratégiai döntéseket nem egy esetben a Századvég tanulmányai alapozták meg. Fontos pillére tehát a jelenlegi kormányzatnak.

Szerteágazó tevékenysége ellenére furcsa, hogy a jobboldali szellemi muníciót összegyűjtő intézet pont egy gazdasági napilapra vetette ki hálóját. Ráadásul a hírek szerint sikerült a legkevésbé jövedelmező darabot kiválasztaniuk a kínálatból. A lap évek óta veszteséges, példányszáma zsugorodik, miközben mellette a többi kiadvány, mint az online, vagy a leggazdagabb magyarokat bemutató, valamennyi nyereséget azért fel tud mutatni. A vevő mégis csak a nyomtatott lapot szerezte meg, amiből magyar Financial Timest akar fabrikálni.

Nemes a cél, ám a hazai lappiacon az elmúlt húsz évben többször hivatkoztak az indulásnál neves nyugati példákra, de a napi gyakorlatban egész más irányba torzult a történet. Valahogy nem olyan a közeg, amibe át lehetne ültetni a vonzó brit modellt. Szóval vannak kérdések a vásárlás szándékait illetően. Lehet, Orbán Viktor futballklubokra vonatkozó tétele itt is érvényes: a laptulajdonos ne a haszon, hanem a közösségi érdek miatt működtesse az újságot. Szertenézve a magyar sajtópiacon, valóban nem állunk messze ettől. S lábra kapott egy olyan pletyka is, hogy idővel a másik gazdasági napilap, a Világgazdaság is bekerülhet a portfólióba. Meglehet, ennek semmi alapja, de a monopóliumnak a gazdasági napilappiacon legalább lenne értelme. Érdemi ráhatást persze ez sem biztosítana a gazdaság világára, ahhoz sorban be kellene cserkészni a legnagyobb, legbefolyásosabb online üzleti portálokat. Hogy sehol ne legyen hír bizonyos körök üzleteiről.

Itt azonban nem tartunk. Amit jelenleg tudunk: Spéder Zoltán keresett egy csinos összeget, ami feltételezhetően több mint zsebpénz, de bizonyosan jóval kevesebb, mint amennyit Csányi Sándor rakott el az OTP-részvények eladása után. Amit jelenleg látunk: Barcza György személyében egy korábban elemzőként dolgozó, a sajtóban gyakran és szívesen szereplő közgazdász nyert teret a gazdaság és a média közös halmazában, tehát kedvenc területén, a Századvég anyagi lehetőségeihez mérten potom pénzért. Minden másról, a valós szándékokról a következő hetekben derülhetnek ki részletek.
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Félelmek és tények

Lánczi Tamás személyes álláspontja

Családi pótlék itt és ott

Kiszelly Zoltán nézőpontja

Pontozással nyert az EU

Kína igen ügyesen Oroszországot használja fel saját érdekei előmozdítására

A holland választás tanulságai: „jó” populizmus és mélyreható vita

A hollandok elmúlt 15-20 éve azt mutatja meg nekünk, hogy az olykor késhegyre menő vitáknak komoly hozadéka van

top200