Figyelő Online
2014.02.19 13:57
Ukrajnai politológusok a kijevi hírportálokon arra figyelmeztetnek, hogy az erőszak elharapódzása az ország szétesésével fenyeget, és sokan közülük a súlyos gazdasági gondokat kezelni képes, független szakértői kormány létrejöttében látják a válságból kivezető egyetlen kiutat.
Vadim Karaszev kijevi politikai szakértő arra figyelmeztetett, hogy mivel az ellenzék nem tudta kordában tartani a radikálisait, a hatalom keze már nincs megkötve. "A Majdan hibát vétett, és saját magát sodorta az összecsapásokba és a vérontásba" - mondja Karaszev. Amennyiben a kijevi események vérfürdőbe torkollanak, nehéz lesz elkerülni szerinte az ország szétesését.
"Gondolom, a Nyugat most sokkos állapotban van. Arra nem számított, hogy dugába dőlnek a tárgyalások a Majdan és az államfő között" - mondja a politológus, aki szerint létfontosságú, hogy a kijevi főtéren zajló tüntetések esetleges feloszlatása után a hatalom ne szorítsa sarokba az ellenzéket, hanem tárgyaljon vele.
Tarasz Berezovec politológus szerint a "forradalom" a Majdanon nem ért véget a letartóztatott tüntetők szabadon engedésével, az elfoglalt középületek felszabadításával, a barikádok lebontásával, és az országban újabb tömegmegmozdulások hulláma várható. "A hatalom bármilyen meggondolatlan lépése lobot vethet. Ez lehet akár egy újabb banális, meg nem fontolt törvény, amely korlátozná az emberek szabadságát és jogait.. Ez a hatalom az ilyen hibák elkövetésére van kárhoztatva, mindig újabb és újabb dolgokkal szítja az ilyen tömeges zavargásokat" - fűzi hozzá Berezovec.
Szerhij Taran politikai elemző szerint három dologgal, az alkotmányos változtatásokkal, az elnök- és parlamenti választással vagy egy szakértői kormány megválasztásával lehetne megnyugtatni a kedélyeket és csillapítani a feszültséget. Ezek közül azonban egyik megoldás sincs a hatalom ínyére, a válság pedig nem fog rendeződni, amíg nem fognak megoldódni a hatalommal való visszaélést érintő kulcskérdések. A szakértő azt mondja, hogy a kijevi vezetők saját meggazdagodásukra használják fel a hatalmat, ezért a demonstrációk erővel történő elfojtása újabb, még nagyobb tiltakozásokat fog szülni.
Egy másik politikai elemző, Volodimir Cibulko az ellenzék szemére veti, hogy egyáltalán nem reagál a bírálatokra, nem hallgatja meg a szakértők tanácsait. Azzal számol, hogy az ország jelenlegi rossz gazdasági helyzetében Viktor Janukovics államfő "csapata" nem áll meg a lábán, ezért most kell nyomás alá helyezni, megragadni a teljes hatalmat. "Ez nagyon kockázatos játéknak tűnik, mivel gyakorlatilag az ország széteséséhez vezethet" - figyelmeztet a politológus, aki szerint téved mindenki, aki abban hisz, hogy bármilyen kijevi döntést egyöntetű támogatással fogad majd az egész ország.
Jurij Kovacsenko politológus arra figyelmeztet, hogy az ellenzék erőszakos megmozdulásai Viktor Janukovics államfő környezetének legharciasabb részét erősítik. A rendbontások újabb hulláma a hatalmat a válság erővel történő rendezésére sarkallhatja - mondja Kovacsenko. Hozzáteszi, hogy a keddi kijevi események áthúzhatják az ellenzék és a kormány összes eddigi kompromisszumos megállapodását.
Andrij Zolotarev elemző úgy látja, hogy ma Ukrajnában csak egy "kamikaze" vállalkozhat a kormány vezetésére, mivel a válsághelyzetből kizárólag fájdalmas és népszerűtlen intézkedésekkel lehet kilábalni. Azt firtatja, hogy ki az az ellenzéki vagy kormánypárti politikus, aki venné a bátorságot, hogy bejelentse a kedvezmények megnyirbálását, a bérek befagyasztását, az ipart érintő kormánytámogatások radikális lefaragását. Olyan népszerűtlen intézkedésekkel kellene előállniuk a politikai vezetőknek, amelyekért a nép bárkit "szétmarcangolna".
"Ebben rejlik a politikusok gyávasága, akik a népszerűség megőrzése érdekében nem mernek nyilvánvaló dolgokról beszélni, jelesül arról, hogy nincs fájdalommentes kiút abból a gazdasági helyzetből, amelyben az ország van" - tette hozzá a kijevi szakértő.
Hasonló véleményt fogalmazott meg két másik politológus, Vitalij Bala és Jevhenyij Kopatyko is. Bala szerint Ukrajnának válságkezelő kormányra van szüksége, amelynek munkájába be kell vonni a politikai ambíciókat nem tápláló szakértőket a versenyszférából. Kopatyko is egy ilyen kabinet felállítását tartja az egyetlen kiútnak az ukrajnai válságból.
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.