brusszel


Szíriai dilemma

Figyelő Online - GYÉVAI ZOLTÁN, Brüsszel
2013.09.07  10:00   
mail
nyomtatás
Az amerikai beavatkozás nem oldja meg a helyzetet, sőt ronthatja azt, ha nem sikerül tárgyalásokra bírni a kormányt és az ellenzéket.
Csalódniuk kellett a szíriai rezsim megleckéztetését váróknak. Barack Obama amerikai elnök ugyanis az első harcias nyilatkozatok után úgy döntött, hogy inkább kikéri a Kongresszus véleményét, mielőtt parancsot adna a „korlátozott légicsapásokra". Mivel a törvényhozók csak szeptember 9-én térnek vissza nyári szabadságukról, ezért a lapzártánkkor fennálló, de rendkívül képlékeny helyzet szerint a jövő hét előtt nem kerülhet sor a katonai akcióra.

Elődje, George W. Bush vadnyugati stílusával az elmúlt években látványosan szakító Obama könnyelmű ígéretet tett, amikor egy évvel ezelőtt arra figyelmeztette Basár-al Asszád szír elnököt, hogy casus bellinek tekintené a vegyi fegyverek civil lakosság elleni bevetését. Az elrettentés nem működött. Alapos a gyanú arra, hogy a szíriai rezsim állhat a Damaszkusz közelében augusztus 21-én végrehajtott több mint 1400 civil halálos áldozatot szedő vegyi támadás mögött. Utóbbi tényét egyelőre csak amerikai és részben francia források erősítették meg. A helyszínre küldött ENSZ-ellenőrök által vett minták laboratóriumi vizsgálatának eredményeire még napokig várni kell.

Ha beigazolódik Asszád érintettsége, úgy a John Kerry amerikai külügyminiszter által gyilkosnak nevezett szír elnök valóban átlépett egy határt. Az amerikai elnök számára pedig hitelességi kérdés lehet, hogy fenyegetését beváltva megtorolja a vegyi fegyverek nemzetközi jogba is ütköző alkalmazását. Ehhez azonban előbb kétségbe vonhatatlan bizonyítékok kellenek.

A cikket teljes terjedelemben keresse a Figyelő 36-dik számában.
Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás
címkék: Szíria

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.