brusszel


Szocsi: a magyar építőcégek bizniszei

Figyelő Online - Halaska Gábor
2014.02.07  14:53   
mail
nyomtatás
Egy 12 milliárd forintból felhúzott szálloda képviseli a magyar építőipart a most kezdődő téli olimpián. A 2018-as foci-vébéhez már komolyabb lehet a hazai cégek hozzájárulása.
Ahhoz képest, hogy az eddigi messze legdrágább olimpia lesz a február 7-án kezdődő szocsi játékok, a magyar cégek hozzájárulása szerénynek mondható. Igaz, a viszonyítási pont magasan van: miközben az eddigi csúcstartó 2008-as pekingi nyári olimpia 44 milliárd dollárba került, addig - téli verseny ide vagy oda - Szocsi 2014 nem kevesebb, mint 51 milliárd dollárba kerül. Az átszámolva mintegy 12 ezer milliárd forintos összeg a magyar költségvetés éves bevételének háromnegyedével egyezik meg.
Ahogy arról korábban lapunkban is írtunk, az elképesztő pénzszórás fő haszonélvezői a Vlagyimir Putyin orosz elnökhöz közel álló oligarchák (Kihagyott ziccerek - Figyelő, 2014/1. szám). Ennek fényében nem is csoda, hogy a világhatalmi-politikai motivációjú presztízsberuházási dömping közepette egyetlen jelentősebb magyar kivitelezőt találtunk, a Pólus Kft.-t, amely Szocsiban húzott fel egy hatalmas szállodát. A Zvezdny-2 hotel 40 millió euróból épült, amelyhez a Pólus Kft. 26 millió eurónyi Eximbank-hitelt használt fel. A magyar cég fővállalkozóként dolgozott, befektetőként nincs köze a Hotel „Zvezdny" Nyrt.-hez - tudtuk meg Horváth László ügyvezetőtől.

A szocsi játékoktól elvonatkoztatva is csak néhány olyan nagyobb magyar építőcég van, amely a volt Szovjetunió területén végez érdemi munkát. Ilyen például az ipari beruházásoknál jeleskedő, számos ottani területen tradicionálisan erős KÉSZ Holding vagy a Szocsihoz nem kapcsolódó lipecki sportközpontot építő Market Zrt. (a nagyobb cégek keleti projektjeit lásd a táblázatban). Ha a három cég mellé hozzávesszük a Trigránit projektjeit, akkor sem kapunk olyan összeget, amely a szocsi játékok költségvetéséhez képest egyáltalán meglátszana. Igaz, a hazai építőipar számára azért ez a nagyságrend is érdemi lehetőségeket jelent.

További részletek a Figyelő, iparágot elemző cikkében, ami a lap 2014/6-ik számában olvasható.
Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Kiegyezés a székely–holland sörháborúban

Magyar politikai siker is a Csíki Sör Manufaktúra és a Heineken kiegyezése - állítják kormányzati informátoraink.

Bajban a taxisok réme

Lemondott az Uber elnöke, Jeff Jones, miután a cég háza táján egymást érték a botrányok.

Alternatív valóságok

Igencsak eltérő a NOB és a helyiek véleménye 
a tavalyi ötkarikás játékok hagyatékáról, de a rengeteg gond mellett van azért néhány sikersztori is.

Jönnek az automata áruházak

Egyre több, főként a fizikai világban aktív nagyáruház vezeti be a legkülönfélébb online és elektronikus eladásösztönző praktikákat.

top200