brusszel


Ha megnyitunk egy irodát azt sosem zárjuk be

DAVID MORLEY
Figyelő Online - Dózsa György
2013.12.07  14:00   
mail
nyomtatás
A világgazdasági élénkülés elindult, az Egyesült Államokat követi Nagy-Britannia, majd Európa is. Ezzel párhuzamosan meglódul majd a vállalat felvásárlási aktivitás. A világ jó 30 éves infrastruktúraépítési boom előtt áll - nyilatkozta lapunknak az Allen and Overy, a világ egyik legnagyobb ügyvédi irodájának elnök vezérigazgatója.
- Önt a tekintélyes The American Lawyer című szaklap az elmúlt 50 évben a jogra legnagyobb hatással lévő 50 jogász közé választotta. Hogy lehet egy ilyen elitklubba bekerülni?

- Ezt a megtiszteltetést azért kaptam, mert az Allen and Overynél kidolgoztunk egy rendszert az Egyesült Királyságban, amelyben a szegényebb, tapasztalat nélküli pályakezdőket munkaerő piaci gyakorlathoz juttattuk. A rendszert több mint száz ügyvédi iroda vezette be. Az elmúlt két évben 2500 fiatal kapott így lehetőséget. A gyakorlati tapasztalat nálunk gyakran feltétele annak, hogy valaki álláshoz jusson. A rosszabb anyagi körülmények közül jövő fiataloknak azonban nehéz ilyen gyakorlatot szerezniük.

- Ez esetleg egybevág az Ön fiatalkori tapasztalataival is? Hogy lett egyáltalán jogász?

- Igen, vannak ilyen ifjúkori élményeim nekem is. Mindig is jogász szerettem volna lenni. Más srácok űrhajósok szerettek volna lenni, nekem azonban szerényebb volt a képzelőerőm és arra vágytam, hogy ügyvéd legyek. A családomban nem volt jogász, az indíttatás nem ebből az irányból érkezett. Érdekes egyébként, hogy napjainkban az Egyesült Királyságban nehezebb bekerülni egyes szakmákba, például a jogi vonalra, ha valaki alacsonyabb jövedelmű családokból érkezik, mint az én fiatalságom idején. Ezt a helyzetet próbáljuk megkönnyíteni.

- Ön azért érkezett Budapestre, mert Pozsonyból Budapestre költözött az Allen & Overy regionális központja, és mert most 20 éves a budapesti iroda. Miért hagyták ott a Szlovák fővárost? Ráadásul mostanában mintha inkább elmenni akarna tőlünk a külföldi befektetők egy része.

- A budapesti irodánk éppen 20 éve alakult, de jelen vagyunk a régióban is, például Pozsonyban, Prágában, Varsóban vagy Bukarestben egyaránt. Összesen 42 irodánk van 29 országban. A Berlini fal lebontása után gyorsan megjelentünk Budapesten, s számos nemzetközi cég van itteni megrendelőink között. Hosszú ideje halmozódó tapasztalataink vannak a térségben, s így Magyarországon is. Ha megnyitunk egy irodát valahol, azt soha nem zárjuk be. Ebből az is következik, hogy csak akkor nyitunk irodát, ha hosszú távú bizalmunk van az adott országban. A gazdasági ciklus rövid távú ingadozásait így figyelmen kívül hagyjuk. Tisztában vagyunk azzal, hogy a lejtmeneteket fellendülés követi. A jogászi szakma mindig is a személyes kapcsolatokon alapult, magyarországi ügyfeleinknek szükségük van ránk. Ráadásul a budapesti iroda megalakulása óta egyfolytában nyereséges.

- Mégis, mi döntött Budapest javára Pozsonnyal szemben?

- Budapest kissé nagyobb, mint Pozsony és több olyan ügyfelünk van itt, aki inkább a régió egészében gondolkodik. Így kényelmesebb nekünk, ha olyan helyen van a régiós központ, ahol több a régió egészével gazdasági kapcsolatokat folytató vállalkozás települt meg. Magyarország egyre inkább régiós központtá válik.

- A pénzügyi válságot követően a legnagyobb tanácsadó cégek, a Big Four vállalatai, bővítették tevékenységüket és elkezdtek jogi tanácsadással is foglalkozni. Ez az Önök érdekeit nyilvánvalóan sérti. Mit léptek rá?

- Mindig megelégedésünkre szolgál, ha egy piacon erősödik a versenyhelyzet. A Big Four tagjaival szoros az együttműködésünk, hiszen tevékenységük során gyakran vesznek igénybe jogi szolgáltatásokat, így a mi munkánkat is. Egyszer egyébként, úgy 15-20 évvel ezelőtt megpróbáltak betörni a jogi területre, de nem jött össze nekik. Elég sok különbség van a könyvszakértők-adótanácsadók és a jogászok között. Van olyan része a világnak, ahol több jogászra van szükségük, ilyen például Franciaország, de nagy a piac, elférünk rajta. Ráadásul számos olyan nagy multinacionális cég van, amely nem is szereti, hogy egy csomagban kapja a jogi- és az adó tanácsadási szolgáltatást. További mi a piac legfelső szintjét szolgáljuk ki, míg ők inkább a tömeges szolgáltatásokra állnak rá.

- A válság során mennyire esett vissza a jogi szolgáltatói piac?

A kérdésre adott választ keresse a Figyelő 49-dik számában.
Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás
címkék: David Morley

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.