brusszel


Térfélcsere - Ukrajna az EU felé nyit

Figyelő Online - Gyévai Zoltán
2013.10.27  15:00   
mail
nyomtatás
Az orosz diplomácia általános megrökönyödésére Kijev szakított az eddigi oroszbarát politikával és Brüsszel felé fordult.
Hosszú időn át amolyan se veled, se nélküled hozzáállás jellemezte Ukrajna és a nagy szláv testvér, Oroszország viszonyát. Az oroszbarátnak tartott Viktor Janukovics 2010-es elnökké választása után azonban úgy tűnt, hogy immár semmi és senki nem állhat Moszkva és Kijev közé. Még Európa sem, amely pedig mindig is világítótoronynak számított Ukrajna nyugati felében. A zömében oroszajkúak lakta keleti tartományokból származó Janukovics sokáig meg is felelt a Kreml elvárásainak. Elődeinél szorosabbra fonta a kapcsolatokat Moszkvával, kíméletlenül leszámolt elődjével, az EU elit körében rendkívül népszerű Julija Timosenkóval és híveivel, és mentorához, Vlagyimir Putyinhoz hasonló tekintélyelvű politikai rendszer kiépítésébe kezdett.

Az EU keleti partnerségi politikájában veszélyt látó orosz elnök valószínűleg elégedetten dőlt hátra a székében, amikor az Európai Unió minderre válaszul jegelte a Kijevvel öt év alatt kitárgyalt és 2012 elején parafált „mély és átfogó" társulási és szabad kereskedelmi megállapodás aláírását. Ami azonban ezután következett, arra még valószínűleg Putyin sem volt felkészülve. Talán a Lengyelországgal 2012 nyarán közösen rendezett labdarúgó Európa Bajnokság az oka, talán más, de a második félidőre egy teljesen más Janukovics futott ki a pályára.
Az európai fővárosokban és Brüsszelben is csak találgatni tudnak az ukrán elnök pálfordulásának okáról, aminek következtében a 46 milliós kelet-európai ország 2013 őszére karnyújtásnyira került a nagy horderejű megállapodás aláírásához. Ha az utolsó akadályokat is leküzdi, számos nyugati és ukrán elemző szerint Kijev a Keleti Partnerségnek szentelt november végi vilniusi csúcson lehorgonyoz Európában és eltávolodik Oroszországtól.

Gyévai Zoltán írását keresse a Figyelő 43-dik számában>>>>
Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás
címkék: UkrajnaEU

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.