Figyelő Online
- Sárvári Balázs
2013.06.04 17:59
A 4 fejlődő ország kiváló növekedési adatai az ezredforduló óta kitartanak, olyannyira, hogy 2020-ra már a világ GDP-jének közel harmadát adhatják. A csoport tagjai azonban mindössze egyetlen tulajdonságukban hasonlítanak egymásra. Valamennyien hatalmas alapterületű államok, ugyanakkor már a népesedési adatok is megkülönböztetik őket. Az egy főre jutó jövedelmek terén is óriási eltérés tapasztalható. Míg az oroszoknál és a braziloknál átlagos értékeket mutatnak a statisztikák, addig a kínai és indiai értékek már egyértelműen elmaradott, szegény országokról tanúskodnak.
Ötödik országként Dél-Afrika csatlakozott a BRIC-hez 2010-ben, melyre innentől BRICS-ként hivatkoznak. A jelentősen kisebb ötödik ország belépésével az ENSZ Biztonsági Tanácsának 2 állandó tagja, 3 nukleáris hatalom és 2 autoriter vezetésű állam alkotja a BRICS-et, amely így nagy reményekkel léphet föl, hogy a gazdasági potenciált politikai hatalommá konvertálja.
Valamennyien kiállnak az ENSZ mellett, de annak demokratizálását hirdetik, a WTO-n belül pedig a legszegényebb országok szóvivőiként lépnek föl. A nemzetközi pénzügyi intézményekben nagyobb befolyásért lobbiznak, továbbá az igazgatói pozíciók folyamatának demokratizálását sürgetik, ami egyértelműen kifejezi, hogy elégedetlenek a Világbank és az IMF működésével, amiért jelenleg Amerika és Európa felel. A Világbank ellensúlyaként egy új fejlesztési bank létrehozását tűzték zászlajukra , továbbá tartalékaik egy részét egy fejlesztési alap finanszírozására fordítanák , ami az IMF szerepkörét kérdőjelezi meg.
Politikai tőkét kovácsolni a gazdasági prosperitásból azonban mindaddig lehetetlen feladatnak bizonyul, amíg nemzeti érdekeik ellehetetlenítik a közös fellépést. Látható ez például abból is, ahogy a Nyugat-ellenes retorikát azonnal békülékeny hangnemmel cserélik föl, amint az előnyökkel kecsegteti az ország vezetését. Széthúzás volt tapasztalható a líbiai és a szíriai konfliktus esetében is, ráadásul a zárt klubon belül is sokakat tölt el aggodalommal Kína arrogáns fellépése, mellyel dominanciára tör a vitás kérdések terén.
A BRICS törékenysége a szövetség leggyengébb pontja. Napjainkban nem az a legfőbb kérdés, hogy az 5 fejlődő ország milyen hatással lesz majd a világgazdasági szerkezetre, hanem, hogy képes-e együtt növekedni a politikai spektrumon. Két forgatókönyv képzelhető el:
1) tényleges vezetőszerepre törnek és növelik politikai részvételüket
2) tovább növelik a közösség határait, és újabb fejlődő országokkal társulnak, ami a közösségi fellépés terén azonban vissza is üthet.
India, Brazília és Dél-Afrika számára van még egy 3. út is, ugyanis ők már 2003-ban létrehozták az IBSA Dialogue Fórumot, egy demokratikus értékeket hirdető multikulturális tripartit csoportot.
Michel de Grandi a francia Les Echos c. lap nemzetközi szakértője.
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.