brusszel


Túlzott deficit, túlzott elvárások?

Figyelő Online - Lambert Gábor
2013.05.30  06:07   
mail
nyomtatás
Ha hivatalosan is megszűnik Magyarország ellen a túlzottdeficit-eljárás, akkor a valutaalap után Brüsszellel szemben is sikert kommunikálhat a magyar kormány. Megnő a gazdasági mozgástér. Az unió tudomásul veszi, hogy ha a hiánycél betartatása az elsődleges szempont, akkor nem kifogásolhatja a választott eszközt, az ágazati különadókat. Legfeljebb felhívhatja a figyelmet arra, hogy ennek (is) köszönhetően jó pár évig még nem lesz itt számottevő növekedés.

 

Az uniós eljárás billog volt a magyar gazdaságpolitikán, annak jelölése, hogy a megengedhetetlenül magas költségvetési hiányok ismétlődésével évről évre egyre jobban eladósodunk a külföld felé. A megbélyegzés beszüntetése viszont még nem jelenti azt, hogy megkezdődött az eladósodás leépítése is. A gazdaság szerkezete ugyanis nem alakult át. A főként bevételi oldalról - elsősorban a különadókkal - az egyensúly irányába terelt büdzsé alacsony hiánya így csak addig tart-ható fenn, ameddig a kezdetben átmenetinek ígért, majd egyre inkább állandósuló elvonások ezt fedezik.

Kétségtelenül lehet azt mondani, hogy az adók miatt lám, még egyetlen multi sem vonult ki, az energiaszolgáltatóknak így is marad elég profitjuk, vagy hogy nem állt le a működő tőke beáramlása sem - sőt, e mutató tekintetében tavaly a banki tőkepótlások levonása után is tisztes évet zártunk. A kormány tehát még nem feszítette túl a húrt, a miniszterelnök pedig, szokása szerint, úgyis elmegy a falig. Most úgy tűnik, hogy a továbbgörgetett problémákból összeálló fal ebben a választási ciklusban már nem fog elé tornyosulni. Orbáné a pálya. Eldöntheti, milyen irányt vegyen a választási kampány.

Csábító lehet, mert a négyéves ciklusban való gondolkodás szempontjából eddig sikeresnek bizonyult a külső és belső ellenségkép fenntartása. Az újabb, ősszel akár harmincszázalékos gáz- és energiaár-csökkentésre várható szolgáltatói tiltakozás például új lendületet adhat a szabadságharcnak. Az a politikai erő azonban, amely a jövő évtől szembe akar nézni a katasztrofálisan alacsony beruházási ráta, az ebből következően programozottan mérsékelt, két százalék alatti nö-vekedés, a változatlanul jóval tíz százalék feletti munkanélküliség és a csupán a közmunkásokkal kozmetikázott foglalkoztatottság kihívásaival, idejekorán látványos gesztusokat kellene, hogy tegyen kifelé és befelé is. Már csak azért is, mert a váratlan húzásoknak is meglehet a választási hozadéka.

Illuzórikus elvárás lenne persze arra számítani, hogy valamely magyar politikus képes lenne a legfőbb rivális erő érdemeit méltatni annak rendezvényén, miként a szintén kampányoló Angela Merkel tette az SPD évfordulós ünnepségén. Ám legalább a közbeszédben nagyobb teret kaphatna, hogy Németország azért olyan sikeres-e, mert politikusi krémje ilyen mintát mutat, vagy az eredményesen működő gazdaság termel ki ilyen elitet. Mindkét megközelítésből lenne mit tanulni.
Lambert Gábor, a Figyelő főszerkesztője

mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Félelmek és tények

Lánczi Tamás személyes álláspontja

Családi pótlék itt és ott

Kiszelly Zoltán nézőpontja

Pontozással nyert az EU

Kína igen ügyesen Oroszországot használja fel saját érdekei előmozdítására

A holland választás tanulságai: „jó” populizmus és mélyreható vita

A hollandok elmúlt 15-20 éve azt mutatja meg nekünk, hogy az olykor késhegyre menő vitáknak komoly hozadéka van

top200