Kétségtelenül lehet azt mondani, hogy az adók miatt lám, még egyetlen multi sem vonult ki, az energiaszolgáltatóknak így is marad elég profitjuk, vagy hogy nem állt le a működő tőke beáramlása sem - sőt, e mutató tekintetében tavaly a banki tőkepótlások levonása után is tisztes évet zártunk. A kormány tehát még nem feszítette túl a húrt, a miniszterelnök pedig, szokása szerint, úgyis elmegy a falig. Most úgy tűnik, hogy a továbbgörgetett problémákból összeálló fal ebben a választási ciklusban már nem fog elé tornyosulni. Orbáné a pálya. Eldöntheti, milyen irányt vegyen a választási kampány.
Csábító lehet, mert a négyéves ciklusban való gondolkodás szempontjából eddig sikeresnek bizonyult a külső és belső ellenségkép fenntartása. Az újabb, ősszel akár harmincszázalékos gáz- és energiaár-csökkentésre várható szolgáltatói tiltakozás például új lendületet adhat a szabadságharcnak. Az a politikai erő azonban, amely a jövő évtől szembe akar nézni a katasztrofálisan alacsony beruházási ráta, az ebből következően programozottan mérsékelt, két százalék alatti nö-vekedés, a változatlanul jóval tíz százalék feletti munkanélküliség és a csupán a közmunkásokkal kozmetikázott foglalkoztatottság kihívásaival, idejekorán látványos gesztusokat kellene, hogy tegyen kifelé és befelé is. Már csak azért is, mert a váratlan húzásoknak is meglehet a választási hozadéka.
Illuzórikus elvárás lenne persze arra számítani, hogy valamely magyar politikus képes lenne a legfőbb rivális erő érdemeit méltatni annak rendezvényén, miként a szintén kampányoló Angela Merkel tette az SPD évfordulós ünnepségén. Ám legalább a közbeszédben nagyobb teret kaphatna, hogy Németország azért olyan sikeres-e, mert politikusi krémje ilyen mintát mutat, vagy az eredményesen működő gazdaság termel ki ilyen elitet. Mindkét megközelítésből lenne mit tanulni.
Lambert Gábor, a Figyelő főszerkesztője
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.