brusszel


Újabb finn játékóriás a láthatáron?

Figyelő Online - Bucsky Péter
2013.08.01  15:31   frissítve: 2013.08.01 15:49
mail
nyomtatás
A Nokia problémái ellenére a finn high-tech iparág továbbra is szárnyal.
A Rovio már 550 embert alkamaz, és 150 millió euró volt a tavalyi bevétele. A Supercell, ami 2011-ben kezdte a játékfejlesztést, és idén áprilisban kapott 130 millió dolláros befektetést. A százfős cég az első negyedévben 2013-ban 179 dollár bevételt tudott felmutatni. Clash of Clans nevű játéka 122 országban vezető helyen áll a legtöbb bevételt hozó iTunes appok listáján. A finnek sikere azért is kiemelkedő, mert kevés cég tud igazán jelentős bevételt elérni az okostelefon alkalmazásokkal. 
A legújabb üdvöske a Supernauts játékot kifejlesztő Grand Cru. A mindössze 25 fős vállalkozás elindulását a Nordic Game Program forrásai is segítették, de a kockázati tőke is hamar beszállt. Ami Finnországban különbözik a magyar szokásoktól, hogy több alap is beszáll az ígéretes cégbe, angyalként a Lifeline Ventures szállt be, majd 11 muillió dollárt adott a napokban a Qualcomm Ventures és a Nokia Growth Partners.
A folyamatos új ötletek megjelenése nem véletlen, Helsinki már két évtizede az online játékfejlesztés központja. A nagyobb cégektől a fejlesztők kilépve saját projektekbe kezdenek, és az ökoszisztéma szereplői folyamatosan kapcsolatban vannak, számos konferenciát - például az Assembly - szerveznek ezen a területen. A szakemberekbe vetett bizalmat tükrözi, hogy a Grand Cru úgy kapott nagyobb befektetést, hogy még nincs piacon egyetlen kész játékuk sem.
A Supernauts egy rajzfilmszerű közösségi médiára épülő, rejtvényekkel teli játék, ami ráadásul 3D-s is. A játék kiváló minősége mellett az üzleti modell is fontos a sikerhez. A finnek nem akarnak agresszív terjeszkedésbe fogni, hanem egy elhivatott közösség létrehozása elsősorban a céljuk.
Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Ötvenmilliárd feletti tőke a startupoknak

Az új ciklus első Európai Uniós forrásból finanszírozott kockázati tőkebefektetése a debreceni Insimu Patient volt, amely tőkét kapott a Hiventurestől.

Budapesti konferenciával indul a FabLaBNet

Az Európai Unió által támogatott új projekt, a FabLabNet március 28-án indul a partnerek által közösen, 3D-nyomtatott alkatrészekből épült rakéta jelképes kilövésével..

Kaposváron oktatják a jövő startup vállalkozóit

Európában is egyedülálló digitális oktatási platformmal és a diploma mellett akár befektetési lehetőségekkel is várja a Kaposvári Egyetem 2017-ben hallgatóit.

Másfél milliárd 6 erős nagyprojektre

A Bay Zoltán Kft. másfél milliárd forintnyi magas hozzáadott értékű kutatási, fejlesztési és innovációs projektek fejlesztését kezdi meg.

top200