brusszel


Újabb nagy név a Balkánon: Tony Blair Albániába szerződött

Figyelő Online - Szekeres W. István
2013.10.28  12:36   
mail
nyomtatás
Az egykori brit miniszterelnök, Tony Blair októbertől Tiranában dolgozik, a balközép albán kormány tanácsadójaként. Korábban Dominique Strauss-Kahn, az IMF egykori elnöke szegődött a szerb kormány szolgálatába.
„Azért vagyok itt, mert hiszek ebben az országban, a lakóiban, és abban a vízióban, ami az ország előrehaladását eredményezheti," jelentette ki Blair Tiranában, miután részt vett egy kormányülésen. „Albánia európai orientációja a legfontosabb, és ami azt illeti, én személy szerint szívesen látnám az országot az Európai Unióban," tette hozzá. Még a választási kampány során ígéretet tett, hogy amennyiben az albán szocialisták pártja alakíthat kormányt, szívesen segít majd tanácsokkal.

Az új kormány első lépései Edi Rama szeptember 6 óta miniszterelnök. Ahogy annak idején tiranai polgármesterségét, úgy kormányfői ciklusát is nagy lendülettel kezdte meg. Azonnal nekilátott a rendőrság és más bűnüldöző szervek teljes átszervezéséhez, mert programjának egy kulcspontja volt a közbiztonság javítása és a szervezett bűnözés visszaszorítása, illetve mert az EU-csatlakozás egyik fő akadálya a korrupció és a szervezett bűnözési elleni fellépés gyengesége. A költségvetéshez is erőteljesen hozzá kellett nyúlni, mivel a bevételeket túltervezte az előző jobbközép kormány. A bejelentett 275 millió eurós kiadáscsökkentés mellett is rekord magas, 6.2% lesz a költségvetés hiánya, miközben az államdósság mértéke már eléri a GDP 71 százalékát - a régióban a legmagasabb.


Blair nem közvetlenül a kormánnyal dolgozik majd, hanem a Világbank és más nemzetközi donorszervezetek albániai munkáját segíti, és az ország majdani EU csatlakozásához kapcsolódó reformfolyamatok kidolgozásával fog foglalkozni.

Az albán miniszterelnök, Edi Rama kijelentette, hogy Tony Blair segítsége nem kerül az albán adófizetők pénzébe. „Blair miniszterelnök úr személyesen vesz részt a munkában, de önkéntes alapon," nyilatkozta. A brit Daily Mail ugyanakkor felhívja a figyelmet, hogy a Downing Street 10 egykori lakója éppen a közelmúltban vásárolt egy 30 millió fontot érő magánrepülőgépet.

Tony Blair régóta érdeklődik a Balkán iránt. Emlékezetes, hogy az 1999-es, Jugoszlávia-ellenes légicsapásoknak - Bill Clinton mellett - az egyik legkövetkezetesebb támogatója volt. A 78 napos légicsapás eredményeképp a szerb erők elhagyták a döntő többségben albánok lakta Koszovót. Amikor Blair a konfliktus idején Tiranába látogatott, a tömeg nemzeti hősként üdvözölte. Albániában és Koszovóban is több fiúgyermek kapta a Tonibler keresztnevet az 1999-es NATO-beavatkozás után.

Blair előtt már más élvonalbeli brit politikusok is dolgoztak Albániában: a szintén Labour párti Alistair Campbell az albán szocialisták választási kampányában adott tanácsokat - állítólag szintén térítésmentesen.

Blair-nek egyébként 467 ügyfele van, akiknél tanácsadóként dolgozik, ezek közé tartozik Kazahsztán kormánya, a JP Morgan Chase, vagy a Zürich Financial Services.

A miniszterelnök, aki színesre festette a tiranai lakótelepeket

Edi Rama (49) az Albán Szocialista Párt színeiben szeptember 13 óta Albánia miniszterelnöke. Bár válogatott kosárlabdázó is volt, magát művésznek tartja: fiatalon tagja lett az Albán Művészeti Akadémiának, majd 1994-től Párizsban alkotott. Bár a rendszerváltás idején is érdeklődött a politika iránt, csak akkor került kapcsolatba a napi politikával, amikor 1998-ban Fatos Nano akkori miniszterelnök hazahívta kulturális miniszternek. Rama 2000-től három cikluson keresztül volt Tirana polgármestere. Erős kezű vezetőként több ezer engedély nélkül épített ingatlant (leginkább kioszkokat) rombolt le. Kitakarította és parkosította a városközpontot - polgármestersége első évében 1800 fát ültettek, - az Enver Hoxha alatt épült rossz minőségű és ronda lakótelepi házakat pedig jellegzetes, élénk színekkel és mintákkal újította fel.

Balkán Expressz a FacebookonHa tetszett az írásunk, és szeretne az elsők között hírt kapni a rovat új cikkeiről, kövesse rovatunk Facebook oldalát egy lájkkal.

Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.